çocuk yetiştirirken anne-baba uyumu

Benim azda olsa yaşadığım bir sıkıntı. Tabii bunun nedenini biliyorum. Kişilik farklılığı. İster istemez çatışıyorsunuz. Eşimle aile kültürümüz, yetiştirilme tarzımız çok farklı değil, öyle sorun yaşamadık ta ki çınar doğana kadar. Çınar doğunca eşimin titizliği, pimpirikliği had safhaya çıktı. Tabii kendine göre haklı tarafları olsa da ufak tefek tartıştığımız konular oluyor. Orta yolu buluyoruz şimdilik. Makalenin birinde şöyle yazıyor:
“bir annenin aşırı hoşgörülü, babanın ise aşırı disiplinli olması durumunda çocuğun hareketleri, konuşması ve tüm davranışlarının iki farklı kutup tarafından yönlendirilmeye çalışılacağı için çocukta davranış ve bazı psikolojik sorunlar yaşanabileceğini vurguladı. Babanın koyduğu kuralları annenin bozması veya annenin hoşgörü gösterdiği bir davranışa babanın karşı koymasının çocuğu kararsız, çekingen, çelişkili ve tutarsız bir şekilde davranmaya iteceğine dikkat çeken Aydın, "Çünkü çocuk, gelişimini ve davranışlarını anne babasından aldığı olumlu ve olumsuz uyarılar ile şekillenmektedir." dedi. Anne ve babaların mümkün olduğu kadar birbirlerini desteklemeleri, tutarsız davranmamaları, çocuğun yanında birbirlerinin uygulamalarını eleştirmemeleri ve ortak kararlar vermeleri gerektiğini kaydeden Selda Aydın, bazı görüş farklılıkları olsa da çocuğun olmadığı zamanlarda konuşarak ortak karar verilmesini tavsiye etti. Aydın, "Çocuğun sağlıklı gelişmesinde anne ve babaların birlikte, çelişkisiz ve tutarlı olmaları çok önemlidir. Aksi takdirde bu farklılıklar çocuk tarafından kullanılabilir”
Eşimle çınar üzerinde anlaşamadığımız konuları şöyle özetleyebilirim:
*Eşim hayatında risk almayı sevmez. Oğlumuzda da böyle. Çınar hasta olmasın diye ilaç içirip önceden önlem almak ona daha mantıklı geliyor. Bu çocuk nasıl bağışıklık kazanacak peki? Ne zamana kadar koruyabiliriz? Bir ara sırf bu yüzden kreşten almayı bile düşündü. Hastalanmasını hiç istemiyor. Tabii biz bu kadar hassas oldukça her şey gelip bizi buluyor, çocuk da özenildikçe daha çok hasta oluyor.
*Tensel yakınlık kurmuyor çınarla. Dokunmuyor, öpmüyor, sarılmıyor. Bende tam tersi bunları çok yapıyorum.O da çınarın şımardığını, dengesizleştiğini savunuyor.
*Katı net kurallar koymak istiyor. Uyuma konusunda çok tartışmıştık. Ağlasın almayacaksın diyor daha bebekken. Tamam bir düzen oturtmak önemli de herşeyinde bir sınırı var. Çocuğun uykusu yoksa zorla uyuyacaksın diye diretmekte ne kadar doğru? Sırf kural koyduk şu saatte yatacak diye bir şey yok sanırım. Makinemi bu çocuk?
*2 senedir anlaşamadığımız bir konuda giyinmesi. Özellikle gece yatarken. Eşim çok ince oldu der bende onun giydirdiklerinin çok kalın olduğunu söyler dururum.
*Hava soğuk diye dışarı çıkarmak istemez. Doktorumuzda soğuktada çıkacak hava alacak der.
*Oyun oynamayı sevmediğinden pek yapmak istemez. Ama sevmek gerekmiyor sanırım. bende bir sürü sevmediğim şeyi yapmak zorunda olduğum için yapıyorum. Oğlunla ne yapıyor? Oturup televizyon izliyor. Yani kendi sevdiği şeyi oğlunla yapıyor. Biz çocuğa değil çocuk bize uyuyor. Bir tuhaflık var değil mi?
Umarım Çınar büyüdükçe anlaşmazlıklarımızda büyümez. En azından çınara bunu hissettirmemiz gerektiğini biliyorum. çok önemli olduğunu da. Bazen çınarın yanında tartışıyorken bir bağırıyor ki sormayın. Anneeeee babaaaa diye…. alışık olmadığı için hemen tepki veriyor, susun demek istiyor....
Bu siteye yazmamı zaman ayırmamı da gereksiz buluyor. Çok mantıklı ve gerçekçidir. Yaptığın bir şeyin illaki açıklanabilir bir sonucu olmalı. Benim içinde her şeyin bir neticesi olması önemli değil. İnsanı mutlu eden, rahatlatan birçok şeyi yapması güzel birşey, destek olurum. Zaten bir tarafın mutlu olması diğer tarafı da mutlu etmez mi? Destek olunması çok önemli. Ne olursa olsun yani basit, güzel, çirkin… sonuçtan çok yapılan bir şey olması bir emek harcanması anlamlı. Bunu herşey için söylüyorum. İnsan bazen takdir, beğenilmek istiyor. Eşinize hayran olun, onunla gurur duyun!:)))

1 yorum:

  1. Elif Hanım İyi geceler dilerim bu arada ben ve eşim sizin sayfanızı inceledik, bu arada bu konu üzerinde durduk evet bız cok uyumluyuz :):):) bu saate kadar Kadir UYutmadı bİzi...

    YanıtlaSil

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya bahçe bebek bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.