Çocuklarınızı iyi gözlemleyin…

Kimseyi korkutmak istemiyorum ama o kadar çok ve değişik hastalıklar var ki. Ben korkuyorum. Hergün yeni bir şeyler öğrenip duyuyorum. 6 yaşında yeni okula başlayacak bir çocuk da teşhis edilen rahatsızlık yazacağım. En fazla 3. sınıfa kadar gidebilir demişler. Ne üzücü, yıkıcı değilmi? Anne karnında da teşhis edilebiliyormuş ama atlanmış. Bu yaşa kadar bir sürü doktora götürmüş hep yanlış teşhisler konmuş. vitamin eksikliği, geçer diye geçiştirmişler. Büyüyünce geçer demişler, beyninde ur var demişler, fizik tedavi veren bile olmuş. Ne acı değil mi?ve sonuç bu hastalıkmış.
Allah korusun kimsenin de başına vermesin…
Anladığım kadarıyla ataksi hastalığı ana ismi. Fakat bunun da birkaç çeşidi varmış. Bazıları tedavi edilebiliyormuş. konuyla ilgili okuduğum ve bulduğum bilgileri aktarıyorum:
ATAKSİ-TELENJİEKTAZİ SENDROMU :
İlerleyen denge kaybı, göz ve deride yüzeyel damarların belirginleşmesi, kronik sinüs ve akciğer infeksiyonları,kanser ve değişken sıvısal ve hücresel bağışıklık yetersizliği görülen ve genetik geçiş gösteren bir bozukluktur. Bilinen bir tedavisi yoktur.
Sık tekrarlayan ve kronikleşen sinüs ve akciğer infeksiyonları, konuşma bozuklukları, ilerleyen denge kayıpları, değişken hücresel ve humoral bağışıklık bozuklukları, çeşitli maligniteler ve bunlara eşlik edebilen göz ve deride yüzeyel damarların belirginleşmesi gibi belirtilere dikkat edelim.
Olgu/bir örnek:Ateş, öksürük ve dengesizlik şikâyetleri ile başvuran 6 yaşında kız hastada ataksi ve apatik görünümü fark edilerek solunum yolları enfeksiyonu ve ensefalit ön tanısıyla yatırıldı. 3.ayda başını tutan, 6.ayda desteksiz oturan, 18.ayda yürümeye başlayan hastanın 2 yaş civarında hafif bir dengesizliği başlamış. 12.ayda tek kelimeleri söylerken, 24.ayda cümle kurmaya başlamış fakat son 2 yıldır konuşmasında yavaşlama fark edilmiş. Okul başarısının kötü olduğu, ellerde titreme başladığında yazı yazamadığı ifade edildi. Sık üst ve alt solunum yolu enfeksiyonu geçirdiği ve bu nedenle sürekli tetkiklerinin yapıldığı ve tedavi aldığı öğrenildi. Geliş fizik muayenesinde; genel durumu orta, bilinci açık, koopere fakat apatik görünümlü idi. Sendeleyerek yürüyordu. Önceleri hiç konuşmayan hastada sonra az ve dizartik bir konuşma gözlendi…..şeklinde devam ediyor. Bundan sonra yazılanlar çok tıp terimleri içerdiğinden devam etmedim. Ama normal olan bir çocuğun zamanla nasıl değiştiği bu örnekte görülüyor.
çok üzüldüm ne zor olsa gerek anne babasına...allah kolaylık versin. çocuklarımıza da sağlık...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya bahçe bebek bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.