Yazmanın tek bir zamanı var: şu anda, şimdi….

yazmak için beklemeyin…ertelemeyin…eğer seviyorsanız, yazmak istiyorsanız…yazın ve yazdıklarınızı da kendinize saklamayın. Yayınlayın, paylaşın. İnanın daha mutlu olacaksınız. Hem rahatlayacaksınız, hem gurur duyacaksınız, hem de bir şey yapmanın verdiği mutluluğu yaşayacaksınız.
Ben de sitemde daha kısa yazmaya çalışacağım. Çok uzun yazdığımı söyleyenler var. Ben kendimi kaptırıp gidiyorum sanki roman yazıyormuşcasına. Umarım çok sıkıcı olmuyor, okuyabiliyorsunuzdur. bu işte çok yeniyim tabii. Ama çok severek yapıyorum. gördüğüm yaşadığım aklıma gelen her şeyi yazmayı istiyorum.
elif şafağında bu konuda bir yazısı var. Yazar olmak için iki şart varmış. biri hınçla yazmak diğeri aşklaymış. Güzel bir tespit. Birde bunlara yalnızlığı ekleyeceksiniz demiş. İkisinden birine sahip olmak lazımmış. Bende ikisi de var. ama yine de aşkla tutkuyla yazıyorum demek bana daha yakın olur. Ama hınç, hırs, içimdekileri boşaltmak da var tabii. Ama en önemlisi gerçekten yalnızlık. Hiç kimse kimsenin ne yaşadığını, hissettiğini bilemez. Herkes bir şekilde yalnızdır. Kendiyle baş başadır. Kalbinden, aklından geçenleri, duygu ve düşüncelerini sadece kendi bilir, yaşar. Bir başkası anlayamaz. Herkesin anlatamadığı sırları vardır diyor “ezel” dizisinde.
Her şeyin bir yaşı var belki ama yazmanın yok gibi. En azından sınırları yok. Rahatım kimse sen bu konuda eğitimsizsin, yaşın geçmiş, geç kalmışsın, yapamazsın, başaramazsın demiyor. Kimse karışmıyor, kızmıyor. Ayıp, günah değil.
Hayatımın belirli dönemlerinde bazı övgü ve öneriler almıştım sanatla ilgili. Mesela üniversitede okurken iyi kara kalem çalışıyordum hocam bana yeteneklisin, geliştir demişti, kaldı. Birkaç arkadaşım mimiklerimin çok iyi olduğunu, yüzümünde müsait olduğunu iyi oyuncu olabileceğimi söylemişti, kaldı. Kendim fotoğrafçılığı çok seviyordum yapmak istedim, kaldı. Ve yolu yarıladım. Artık geride yarım kalan bir şey bırakmak istemiyorum.Bir blogda yarımlar toplanınca tam etmezmi yazıyordu? etmez, edemez. Yarım olan iki şeyi tek bir hale getirirken yapıştırma izleri kalır, belli olur, güzel durmaz. Tam hali gibi olur mu? İşte bu da öyle bir şey asla tam olamaz, düzgün olamaz, pütürsüz kusursuz olamaz.
En azından yazmayı yarım bırakmak istemiyorum. 35’imde başladım geç sayılır tabii. Ama günlüklerimi, içimdekileri epeydir yazıyorum. Parça parça bir sürü yazım, hikayem var. bence bu işe tamamen kendini vermek gerekiyor. Yoksa böyle aralarda parça parça bölünerek hızlıca yazmak da güzel ama eksik kalıyor bir yanı. Çünkü yazdığım bir şeyi tekrar okuduğumda beğenmiyorum. Cümlelerimi, kelimelerimi, dizilişlerini, sırasını…çok eksik görüyorum. O yüzden sindire sindire üstünden geçerek yazmak istiyorum. Bunun içinde mesai lazım. Günlerce odaya kapanıp yazmak, karakterlerimle konuşmak istiyorum.
Ve zamanım yok, bana zaman yetmiyor.
Para kazanma derdinin olmaması ve istediğin sevdiğin işleri yapmak nasıl bir şey acaba?
Ya da yine şafağın söylediği gibi yazı yazma işi hep yaşlılığa, ileriki yıllara bırakılır. Hep bir hobi ya da olarak kalır. Çünkü sanatsal bir faaliyettir, para kazandırmaz. Ya da yazdıkların beğenilmez diye düşünür, utanırsın. Artık bir sınır bir hat çerçeve istemiyorum hayatımda. Sadece yapmak istiyorum istediklerimi.
15 aralık’ta bloğumun 6. ayı doluyor. Ve 200 yazıyı hedefliyordum. Soru ve cevaplar kısmımı eğer yazabilirsem olacak da. Sayı değilde içerik, okunması önemli tabii farkındayım. Sayı sadece emeğimin göstergesi. Çalışmışım dersime. Umarım yazılarım birilerine faydalı oluyordur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya azkullanılmış bahçe bebek bebek eşyası bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cinaragacim cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk eşyası çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel ikinciel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.