ecocity

Her şeyin başına eco koyunca tamam oluyor sanki. bir Çinli sunuşunda zamanımızda ECO'lar EGO olmuş dedi. Ne doğru değil mi? kimsenin ekoyu düşündüğü yok herkes kendi egosunu tatmin peşinde. Bildiğimiz ekosistem, ekoloji kavramlarının eko’su alınmış ve şehir, bina, planlama, yapı, kent gibi kavramların başına konmuş, etiket olmuş.
Yani gündem ekoşehir, ekobina, ekoplanlama. Birde bunların içlerini doldurabilsek. sırf isimde kalmasa, kelimelere çok takılmasak.
Sorunlar biliniyor, ortak. Küresel ısınma, iklim değişiklikleri, gdo, karbon salınımları, enerji tasarrufları…özetle doğanın dengesinin bozulması.
otomobillere bağımlı şehirler ve otomobil merkezli gelişimler. arabasız şehirler yaşamlar yaratılmalı dendi durdu. Otomobil büyük kirletici arkasından bir sürü şeyi de tetikliyor tabii. ama sadece bu değil ki. İsveç 2020 için petrolden kurtulma projeleri yapıyormuş. Ev-iş-okul üçgeni yürüme ya da bisikletle gitme mesafesinde olmalı dendi ama büyükşehirlerde bu neredeyse imkansız değil mi?
ana konumuz "doğaya dönüş, doğal kaynakları nasıl kullanalım?koruma-kullanma dengesi nasıl oluşturalım" dı"Rüzgardan, güneşten, yağmur sularınından yararlanalım, kullanalım. Bunların bize elektrik, su, enerji, yakıt olarak geri dönüşümü yapalım" dendi.
Yeşil, yeşil, yeşil. O kadar önemli ki. yeşil çatılardan bahsedildi. Benim oldum olası çok hoşuma gitmiştir. Her evin çatısının bahçe olduğunu düşünsenize. Yukarıdan bakınca çok hoş görünür. Her yer yemyeşil olur.
Konferansın doğa ayağı eksikti biraz. Yani canlıların, hayvanların, bitkilerin, endemik türlerin, nesli tükenenlerin bu konferansın neresinde olduğu, ekoşehir yaparken onlar için ne yapılması gerektiği spesifik olarak söylenmedi hiç. sürdürülebilirlik nasıl sağlanacaktı?
Ağırlıkla dünyadaki çevre sorunları ve bunlara çözüm olarak da arabasız şehirler yaratmak, enerji verimliliği yüksek binalar yapmak ve yeşil çatılar oluşturmaktan sürekli bahsedildi.
Açıkçası ben çok tatmin olmadım. Dünya ölçeğinde belli stratejik kararlarla sonra da ülke ölçeğinde bölgesel planlarla başlamalıydı her şey. Yani ben genelden özele inerdim. Çünkü birtakım yasa, yönetmelik, yaptırımlar olmadığı sürece bir şeyleri değiştirmek çok zor. Bu konferansta da tam tersi bina ölçeğinde takılıp kaldık. Yani binalar %100 enerji tasarruflu olsalar, çöp, su vs. geridönüşümü yapılsa, yeşil çatısı da olsa sorunlar bitecek mi? Hadi arabada kullanmayalım ya da en azından hibritleri kullanalım.
Ne kadar sürede açılan ozon tabakası eskiye döner, iklimler düzelir, nesli tükenen canlılar geri gelebilir ki?tabii neresinden başlanırsa ya da ne yapılırsa iyidir diyorum ama öyle bir düzen var ki kaynaklar tükenip birileri para kazanamaz hale gelince bunlara dönüşüm olabilir diye düşünüyorum. Tabii o zaman da yapılacak bir şeyler kalırsa. Yokolmanın telaşına kapılmaya başlamışız. En çok da çocuklarımız için endişeleniyorum. Umarım gerçek ekoların oluştuğu şehirlerde yaşayan, egoların arkada kaldığı günleri biz olmasak da çocuklarımız görür. Ve umarım bu resimlerdeki gibi yemyeşil yaşam alanlarımız olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya azkullanılmış bahçe bebek bebek eşyası bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cinaragacim cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk eşyası çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel ikinciel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.