konuşma dönemi

Çocukların konuşmaya başlaması sizinde yeni bir dil öğrenmeniz demek. aynen yabancı bir dili öğreniyor gibi oluyorsunuz. Türkçe değil. Azeri gibi mesela. Hani onlarda Türkçeyi değişik kullanırlar anlamaya çalışırsın. Kesinlikle anlamak için çaba sarfetmeniz lazım. Sonra öğrenince söküyorsunuz tabii. Sadece söylediklerini yakınları anlayabiliyor. Yabancılar pek anlamıyor. Çok hoş ve komik bir dil bu. Şirinnn. Tabii halen anlayamadığımız kelimeleri, cümleleri oluyor. Zor bir dil. sökmek için epey çalışmalısınız. 
Tabi arada bir takılıyor bozuk plak gibi. Aynı şeyi tekrarlayıp duruyor.
“Elektrik kesildi, mum yaktık” arka arkaya kaç kere söyledi hatırlamıyorum. ertesi günde devam etti.herhalde çok ilgisini çektiğinden.
"Balon patladı koktum"
Babasına arabada “bas konayaaaa….” Diyor. “Gidinnnn geliyommm bennn….”diye bağrıyor.
Öff anneanne….sus babaaaaaaaa…..(kızgın bir ifadeyle)
Parmağıyla kızıyor…yapma dedim sana….hemen gell anne
NEDEN?NEDEN?NEDEN?????Böyle neden sorumuz sürekli soruluyor. Birde cevaplarını anlasa.
"bebekler öpülmez, yalanmaz" ama çok tatlısın diyorum. tatlı değilim diyor:)))pek öpmeyi öpülmeyi de sevmiyoruz malesef.
"Bilgisayar kitlendi" dedi. Kitlendi kelimesi de nerden çıktı şimdi.
Kelimeleri nerden biliyor diye şaşırıyorum bir bakıyorum ki televizyon çizgi filmlerden. Geçen de bana "hadi dostum gel" dedi. Şaşırdım. Sonra gördümkü kayu’ya babası öyle diyormuş ordan kapmış.
Misafirliğe gittik duvarda büyük tespih vardı süs asmışlar."Tesbihi istiyom" demez mi?tespih kelimesine çok şaşırdım.
Balıklar sana “bye bye” diyor dedik. "Balıkların elleri yok, bye bye diyemezler" demez mi?
Kitap bakıyoruz. Kuşa papa gibi bir şey diyor. Anlamıyorum tabii. Kuş oğlum o diye ısrar ediyorum. Meğerse "papağan" diyormuş. "Pipet" istiyor. hergün yeni kelimeler duyup şaşırıyoruz. 
Tabii bunları çok farklı söylüyor. Videoya almak istiyorum ama kaç kere denediysem başarılı olamadım. burada yayınlamak çok istiyorum. o zaman yazdıklarım daha anlamlı olacak. 
Artık kamerayı kendi alıp çekmek istiyor. Konuşmuyor, durmuyor yerinde maalesef. Eskiden ne güzel videolar çekmişim oysa ki. Artık gülen resimleri bile yok. Çünkü resim çekmemide istemiyor.
yeni konuşmaya başlayan çocukları olanlara kolay gelsin...iyi keşifler....

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya azkullanılmış bahçe bebek bebek eşyası bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cinaragacim cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk eşyası çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel ikinciel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.