Çınarla olan sorunlarımız ve sonuç


Çocuk doktorumuz aşağıda işaretli belirttiğim sorular konusunda endişelenip bir psikiyatriye yönlendirdi bizi. Esasında çınardan çok memnundu, "sanmıyorum bir şey olsun, ama içimiz rahat olsun, emin ellere soralım bir uzmanın görüşünü de alalım" diye gönderdi. Ve gittik. Bunca çok ve önemli gibi görünen (bana göre) maddelerin hepsi çok normalmiş. Hatta ileri ve iyiymiş çınar. İlginç değilmi?
çocuk dünyasını anlamadığım kesin. 2. çocukta neden bu kadar ekonomik ve rahat olunduğunu şimdi daha iyi anlıyorum. İlk çocuktan kalan her şey 2.nin oluyor o anlamda ekonomik. Tecrübelerinde verdiği bir rahatlık var tabii.
Doktora yazıp, sorduğum ve yanıtlarını almak istediğim notlarım şöyleydi.
 Ben olunca kimseye gitmiyor bakıcısını, anneannesini kovuyor.
 Yapışıyor, her istediğini bana yaptırmaya çalışıyor. Yapmayınca vuruyor.
 Yatağına birlikte yatıyoruz, benimle yatmak istiyor.
 Bana vuruyor, kızıyor, tepemden inmiyor, saçımı çekiyor.
Yukarıdakileri ağırlıkla anneye yapıyor. Bakıcı, anneanne memnun.
• Hiç bizi dinlemiyor, umrunda değiliz
• Çok televizyon izliyor, yok deyince ağlıyor, cd koyun diyor. Televizyon izlerken hipnoz olmuş gibi izliyor. Saatlerce büyük çizgi filmlerini seyretmeyi seviyor. Bir tek tv izlerken iş yapabiliyorum.
• Tutturuyor, inat yapıyor, hep mızmız isteklerini ağlayarak yaptırmaya çalışıyor
• Kendi başına hiçbirşey yapmıyor, oynamıyor
• Kendinden büyüklerle oynamayı seviyor, kızları pek sevmiyor, ağbici
• Kendi yaşıtlarını ittiriyor, vuruyor, oyuncaklarını vermiyor
• Oyuncaklara hiç meraklı değil oynamıyor
Oyuncaklarını arada atıyor yere, istemiyom diyor, fırlatıyor
• Tuvaletini yaparken saklanıyor, gelmeyin diyor, başka odaya kapanıyor, gizli gizli yapıyor. Eskiden geldi diyordu yapıyordu söylüyordu artık öyle değil.
• Korkuları var. Adam var diyor, karanlık korkuyorum diyor
• Hayalinde adamlar oluyor, onlarla konuşuyor, git diyor, kızıyor
• Kreşe gitmek istemiyordu, eve alınca çok sevindi.
• Babası isteyip, ilgilenince onunla oynuyor, yoksa hep ben. Babası az ilgileniyor, oynamıyor. Ben çok ilgileniyorum. Ama bunalıncada çok kızıyorum.
• Her şeyi kendi yapacak, yoksa çok kızıyor.
• Asla istemediği, sevmediği bir şey yapmıyor. Mesela yemek. Açda kalsa yemiyor. İlaç içmiyor, çıkartıyor.
NE YAPMALIYIZ?
Ceza verme: hayır henüz erken
Kendi kendine oynamayı öğrenme:hayır, siz oynayacaksınız. Dönüşümlü babayla.
Tv izleme:başka şeylere yönünü çekeceksiniz, mümkün olduğunca az izlesin.
Şeker, çikolata yemesi(markette saldırıyor. Nasıl ağlıyor): çok duyarlı olmayacaksınız, duymazlıktan geleceksiniz.fazla tepki ,kızma , bağırma yapmayın... 
Vurma,kırma:size bilinçli yapıyorsa hayır, yapma deyip elini tutup tepkimizi koyacağız. Ama oyun içinde şiddet gösterebilir, sizde katılabilirsiniz. Yani kedisine kızıp yere atabilir. Nedenini sorabiliriz. Birde kızmayın, bağırmayın diyor…
Kreşe ne zaman başlamalı:En erken 2,5 yaş diyor. Ben erken verip aldığım için bana düşkünlüğü biraz artmış olabilirmiş. Birde kreşte öğretmeni değişmişti birkaç kez. Oda etkilemiş olabilir dedi.
Tuvaletini öyle yapmasının nedeni çektiği kabızlık olabilirmiş…
Korkuları normalmiş. Hatta erken başlamış…
Özetle hiç önemsedi sorunlarımı. Yani çok normal ve basit geldi doktora…kimbilir neler geliyor tabii. Çınar’ı epey gözlemledi, o da çok neşeliydi oyuncaklarla oynayıp durdu. Oğluma haksızlık ediyorum herhalde…çocuk işte değilmi?
Eğer sizde de bu yazılanlar varsa çok endişelenmeyin, normalmiş hepsi. Yaşının özellikleri…boşuna bir sürü para bayılmayın derim….

1 yorum:

  1. sonunda sende gerçekleri kabul etmişin. geçte olsa kabullendiğin için tebrik ederim.

    YanıtlaSil

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya bahçe bebek bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.