emzik...

Bir ara bırakmıştı şimdilerde tekrar başladı. Zaten hasta olduğu dönemlerde emziğe sarılıyoruz. Bende çok üstelemiyorum. Ama söyleniyoruz çoğu zaman. Ama okuduğum yazılarda bunun yanlış olduğunu anladım ve sizlerle paylaşmak istedim.
Benim esas sıkıntım emmedi diye. Bir gazetede okumuştum emzik faydalı, özelliklede emmeyen bebekler için önemliymiş. Emme duygusunu alması tatmin olması gerekiyormuş. Yoksa ileride psikolojik etkileri olurmuş.
Emzik bebeğin doğal emme içgüdüsünü tatmin eder ve ona güven hissi veriyormuş. Emzik konusunda sert bir tavır takınmaktan kaçınmalı ve "bu yaşa geldin hala emzik kullanıyorsun, ne kadar ayıp" gibi sözler söylememelisiniz. Yapmanız gereken, bebeğin emziği reddettiği zaman kendisiyle gurur duymasını sağlamaktır. Bu, bebek için, büyük bir zafer, "büyüklerin dünyası"na doğru attığı bir adımdır. Çok farklı, çeşitli yöntemler uygulanabilirmiş. Mesela; emziği delin – emerken emziğin içindeki hava emildiğinden keyfini kaçıracaktır. Emziği her 2. veya 3. gün keserek biraz daha kısaltılabilir. Bir süre sonra, ağızdaki emzik artık işe yaramadığından çocuk ilgisini kaybedecek ve hatta kendisi çöp kovasına atacaktır.
En çok zorlandığım konuları şu iki senedir düşünüyorum da;
1 Kaka ve kabızlık problemi
2 Emzik bırakma
3 Beslenme; sebze yememesi, zorla, sevmediği, istemediği şeyleri yememesi
4 Şeker çok sevmesi
5 Tv çok izlemesi
6 Kreş başlamasıyla sürekli hasta olması…
Bende olayların hep psikolojik boyutundan bakıyorum. İyi de her şeyi çocukluk dönemiyle bağlandıran doktorlar… yok emzik, yok kabızlık…her şey etkili diyorlar. Ne yapacağım anlayamadım. Sağlıklı, mutlu birey yetiştirmek ne kadar zormuş…

1 yorum:

  1. Allah kolaylık versin arkadaşım.. insan anne olarak herşeyi yapmaya hazır da... üzüntüsü insanı bitiriyor..

    YanıtlaSil

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya bahçe bebek bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.