tv seyrettirme


Çınarla ilgili en büyük sorunlarım tv izlemesi ve tatlıyı çok sevmesi. Bu iki şey, yapılan araştırmalara göre çocuğu saldırgan yapıyormuş. Bu durumda Çınar’ın saldırgan olması kaçınılmaz. Tatlı konusunu daha önce yazmıştım. Şimdi tv izlemekten bahsetmek istiyorum.
Gerçi buraya okuduklarımı, alıntıları yazıyorum da uygulayabiliyor musun derseniz. Elimden geldiğince çalışıyorum. Ama bazı konularda hiç başarılı olduğum söylenemez. Yani ilk yazılarımdan birinde yazmıştım. Her çocuk kendine özel, çocukları bir şeylere uydurmak çok zor. Siz ona göre bir düzen kuracaksınız. Yoksa olmuyor öyle ordan buradan duymayla, okumayla. Tabii doğruları bilipte uygulayamamak da çok üzücü.
Benim en büyük sorunum zaman geçirme. Maalesef yapacak bir şey bulamayıp, sıkıldığımızda tek çaremiz televizyon oluyor. Günde 2-3 saat izliyoruz maalesef. Özellikle sabah 5-6 da kalkınca televizyondan başka alternatif kalmıyor. Bende henüz ayılamadığımdan o izlerken yanında yatıyorum. Çok rahatsız oluyorum zaten öyle bir izliyorki hipnotize olmuş gibi. Dikkatlice oraya bakıyor. Tabiyki hep çizgi film ya da cd izletiyorum ona çok dikkat ediyorum başka bir şey seyretmemesine. Akşamları da 5 saat nasıl geçiyor?(5’den 10’a kadar) Oyun oyna, resim yap nereye kadar. Ayrıca ev işleri de oluyor, yemek yapmak en önemli ve atlanmaması gereken bir durum. Biz kendimiz olsa önemsemeyeceğim de çınar olunca sağlıklı beslensin diye düzgün yemek yapmaya çalışıyorum. Nasıl çözüyorsunuz bu zaman geçirmeyi? Gerçi 2 yaşına kadar dikkat ettik pek izlettirmedik. Ama son birkaç aydır kendi de izlemek istiyor artık.
“ABD'deki bir araştırma, fazla televizyon seyretmenin özellikle bebeklik çağından yeni çıkmış çocuklarda (3 yaş civarı) saldırgan kişilik oluşmasına yol açabileceğini ortaya koydu. Araştırmada, Amerikan Pediyatri Akademisi tarafından 2 yaş ve altındaki çocuklara televizyon seyrettirilmemesi, daha büyüklerin ise günde en fazla iki saat seyretmeleri yönündeki önerisine de işaret edilerek, çocukların kişisel gelişimlerinde yararlı olacak okuma ve oyun oynamak gibi etkinlikler yerine televizyon seyretmelerinin genel olarak kişisel gelişmelerini de olumsuz etkilediği kaydedildi.”
The Journal of Pediatrics’ dergisinde yayımlanana habere göre; “….8-16 aylık bebeklerden bu tarz yayınları izleyenler, izlemeyen akranlarına göre 6-8 kelime daha az bir kelime dağarcığına sahipler. 17-24 aylık bebeklerde ise izleyenler ve izlemeyenler arasında bir fark saptanmamış…..”
Konuşma ve kelime haznesine zararlı diyorlar. Gecikmeye neden olabilirmiş. Çınarda böyle bir sorunumuz olmadı Allahtan. 2 yaşına girmeden başladı konuşmaya. Şimdi 25. ayımızdayız ve her şeyi söylüyor tam konuşuyor yani.
Ayrıca gazetede okuduğum başka bir haberde disney’in 3 yaş altı için çıkardığı eğitici cd’ler mesela Einstein cd’leri geri toplanıyor paraları da iade ediliyormuş. Mahkeme böyle bir karar almış sanki sadece bu firma mı var. 3 yaş altı için eğitici cd diye dünya kadar cd satılıyor. Çınara dahi cd setini almıştık mesela. Hani şu sağ ve sol beyni geliştiren cd’ler. Ve hiç izlemedik, sevmedi. Bir sürü para veripte hiç kullanmadığımız şeydir. Çınarın hiç ilgisini çekmedi açıkçası. gerçi çoğu materyalde 3 yaş ve yukarısı şeklinde uyarı var. ama alınıyor işte. Amerika bu kadar araştırma yapıp yasaklıyor her şeyi de eltimler orda oturuyor ve tv izlettiriyor. En az çınara izlettirdiğim kadar. Ne yapacaksın mecbur kalınca yapıyorsun tabii.
Herkese bol televizyonsuz günler diliyorum…ve hiç tv açmıyoruz deyip de yapabilenleri tebrik ediyorum….

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya azkullanılmış bahçe bebek bebek eşyası bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cinaragacim cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk eşyası çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel ikinciel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.