şaşırdıklarım

Anne olunca:
1. ilk bir aylık döneme yenidoğan denildiği ve çok önemli olduğunu
2. doğduklarında ağlarken gözyaşlarının akmadığını
3. doğduğunda tırnaklarının uzamış olduğunu
4. gözünün üstünde gül olduğunu(halen var çınarın, kırmızı bir leke)
5. doğum lekeleri olduğunu(çınarın bacağında iki yerde ufak lekesi var)
6. ilk bir hafta içinde kilo kaybettiklerini
7. ilk 48 saat bir şey yemeseler bile rezervli olduklarını (“Miadında yeni doğanların, annenin sütü ilk 48-72 saatte yetersiz bile olsa vücut depoları yeterli olduğundan şekerli su, mama gibi bir desteğe gereksinimleri yoktur.”)
8. Bebeğin doğuma yakın kakasını yapma durumu olduğunu ve bunu yemesinin çok tehlikeli olduğunu. Doğuma doğru ilk dışkısı-Mekonyum aspirasyonu şeklinde geçiyor ismi (bebeğin anne karnında kakasını yemesi). Bir –iki web adresi buldum isterseniz hamileler bu sayfalara bir göz atın.
http://www.gebelik.org/dosyalar/postterm.html
9. sırtüstü yatmasının doğru olduğunu(kusup boğulma ihtimalide olsa. O yüzden mutlaka gazının çıkarılıp yatırılması gerektiği) yüzüstü yatmasının daha riskli olduğunu (nefes alamama ve boğulma ihtimali), en iyisinin hafif yan yatırmak olduğunu
10. başında bir sivrilik olup buna bıngıldak denildiğini ve çok önemli olduğunu
11. göbek kordonunun önemli olduğunu, saklamak gerektiğini
12. Emzirme döneminde en az ilk birkaç ay regl olunmadığını
13. hamileyken göğüs uçlarınızla oynamanın doğumu başlatabildiğini
14. bebeklerin ilk doğduğu zamanlarda uyurken güldükleri ve gözlerini kaydırdıklarını. (Melekler yapıyormuş diyorlar. Gözlerini böyle yarım açıp, havaya doğru bakıyordu, çok garipti. Önce acaba bir gariplik mi var neden böyle yapıyor diye düşünmüştüm. Meğer normalmiş)
15. 3 aydan sonra ağzından sürekli salyasının aktığını (dişten dolayı imiş)
16. ayaklarını ağzına çok rahat sokup yiyebildiklerini
17. bebeklerin belli bir yaşa kadar baş dönmesi yaşamadıklarını(doktoru söylemişti)
18. ilk zamanlar kakasının hiç kokmadığını ama ek gıdayla birlikte çok kötü koktuğunu…
19. doğar doğmaz sarılık olabileceğini
20. ilk 4 ay anne sütü alıyorsa su vermeye gerek olmadığını
21. bebeklerin ayak parmaklarını çoğunlukla içe dönük tuttuğunu
22. 40'ında bebekleri dışarı çıkarmak gerektiğini (arkadaş, komşu vs. götürme.yada benim gibi avm'ye götürme)
23. süt sağma denen bir şey olduğunu…bebeğin için neler neler yapabileceğini….
24. tabii en çok da bu sektördeki ürünlere, her şeyi nasıl düşünmüş olduklarına şaşırmıştım. Ne çok alternatif, marka, çeşit var demiştim.
öğrendim….ilk aklıma gelen ve en çok etkilenip, şaşırıp, unutamadıklarım bunlar…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya azkullanılmış bahçe bebek bebek eşyası bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cinaragacim cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk eşyası çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel ikinciel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.