bebek bakıcısı

İşe başlayacaksanız ya da yanınıza yardımcı alacaksanız en önemli konumuz bebek bakıcıları. Bebeğinize bakıcı şeçme işi biraz şans sanırım. İyi de çıkabilir, kötü de?peki
1.Yatılı bakıcımı, yoksa günlükmü?
2.Türk mü yabancımı?
3.Tanıdık birimi yabancı birimi?
Bakıcı seçerken bence 3 önemli soru. Hepsinin kendi içinde avantaj ve dezavantajları var. yani birinde bir şey olumlu olup diğerinde olumsuz oluyor. Burada kararı kendi hayat şartlarınız ve imkanlarınız ölçüsünde siz vereceksiniz.
tabii en önemli unsur bebeğimizin emin ellerde olmasını bilmek. Yani güven. Gözünüz arkada kalmayacak… Tabii üçüncüsü de ücret. Ama herhalde her şey dört dörtlükde olsa yine de onları bırakıp işe gitmek çok zor değilmi?
1. ve 2. maddeler zaten birbiri ile örtüşüyor. Çünkü yerlilerden pek yatılı kalmak isteyen yok. Normal mesai gibi çalışıp evine dönmek istiyorlar akşamları. Eğer eviniz büyük ve uygunsa, birde daha ekonomik olmasını istiyorsanız ve bebeğinizinde biraz farklı bir dil duymasını herhalde yabancı birine baktırmayı tercih edersiniz. Birde geceleri de sizede yardımcı olması bir avantaj tabii. Yabancı bakıcılarda kültür farklılığın verdiği zorluklarda var tabii. Arkadaşlarımdan biliyorum her şeyi söylemek, istemek gerekiyormuş. Yani kendi kendine pek bir şey yapmıyorlarmış. Makine gibi komutu vericen yoksa olmuyor. Gazetede yabancı bakıcılarla ilgili türlü hikayelerde okumuştum. Çok garip şeylerle karşılaşmanızda mümkün. Tamamen iyi birilerine rastlamanız şans bence.
Ama benim gibi eviniz müsait değilse mecbur yerli biri bulacaksınız. Tanıdık mı yabancı birimi sorusunun cevabını da olumlu olumsuz faktörler şeklinde ele alabiliriz. Tanıdık olması içinizin rahat olması bakımından iyi. Yani en önemli şey olan güven var burada. Ama bir taraftan da tanıdık olmasından dolayı her şeyi söyleyememe, isteyememe durumları oluyor. Beğenmediklerinizi rahat dile getiremiyorsunuz. Tabii birde alışma dönemi var her iki tarafın birbirini tanıyıp alışması. Senin evdeki düzenini ve alışkanlıklarını öğrenmesi gerekiyor.
Yabancı birinde de güven sorunu yaşanabilir. Ama onada her şeyi rahatlıkla söyleyip isteyebilirsiniz. Tabii bu çokmu önemli bilemiyorum. Yani söylemek önemli mi yapılıp yapılmaması önemli. Tamam deyip yapmıyorsa bu daha büyük sorun. Güven çok önemli kesinlikle. Sürekli bakıcı değiştirmek de çocuk için hiç sağlıklı değil biliyorsunuz.
Tabii belki en arzu edileni anneanne ve babaanne gibi 1. derece akrabaların bakmasıdır. Ben annemi zora sokmak istemedim, açıkçası bakmaya müsait sağlığı da yok. Zaten her başımız sıkıştığında ona koşuyoruz. Sürekli bakması hele de bu zamane çocuklarına zor tabii. Yıpratıcı ve yorucu. babaannemiz zaten burada değil. Bununda sakıncaları olduğu yazılıyor ama sanırım yinede en doğrusu. Ben çocuk bakımı konusunda şanslıyım tanıdık bir arkadaşım bakıyor çınara. İçim çok rahat birbirlerini çok seviyorlar.
Sürekli bakıcı haricinde bence önemli bir ihtiyaçta saatlik bakıcılar. Mesela akşama sinemaya gitmek istiyorum. Birkaç saatliğine bebeğimi emin ellere bırakıp şöyle nefes alacağım. Böyle bir hizmet maalesef ülkemizde profesyonel halde sunulmuyor. Oysa ki bu yurtdışında özellikle amerikada çok yaygın. Saatlik ücret karşılığında özellikle okuyan lise ve üniversite kız öğrencilere baktırıyorlar. “babysitter yada Nanny” deniliyor bakanlara. Eltim mahallelerinde tanıdık arkadaşlarının kızlarına baktırıyor mesela. Yani bu iş için iyi örgütlenme şart. İlk önce çevremize, arkadaşlarımıza sorabiliriz tavsiye edebilecekleri, güvenilir müsait biri var mı diye. Hem kız öğrenciler için iyi, maddi gelir sağlar. Hem de bizim için. bakalım bu ne zaman yayılır türkiyede.Tabii bu kadar güvensiz bir ortamda bizim için çok zor. Annem olmasa ne yapardım bilmiyorum. Ama hiç kimsesi yakını olmayan bir sürü insan var. onlar ne yapıyor?
bebek ya da çocuk insanın elini kolunu bağlıyor. hayatınız artık ona endexli. güzel bir düzen kurmanız ve iyi bakıcılara rastlamanız dileğiyle...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya bahçe bebek bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.