doğada yeni kavramlar

ekolojik hayat...herşey doğal...
Avrupada ve dünyada yeni trendler çıkmaya devam ediyor. Esasında bunlar öyle 1-2 yıllık projeler yeni ortaya çıkan kavramlar değil. Yıllar öncesinde temelleri atılmış bu “küresel ısınma” sorunsalıyla birlikte son yıllarda hızlı bir ivme kazanmış. atak yapan  önemi kavranan konular. Ve yayılmaya, duyulmaya yeni yeni başladı. Avrupada birçok yerde bu konularda epey yol alınmış ve çok tutulmuş durumda.

SLOWCİTY: Yavaş şehir. Ama ismine aldanmayın öyle yavaş değil, planlı programlı gelişen, doğal ögelerin öne çıktığı bir şehir. Buna da katılmak için şartları var tabii. Avrupada yaygın. Öncelikle Slowfood denen akıma üye olmak gerekiyor çünkü ilk başlangıç ayağı hızlı yemek diye adlandırdığımız fastfooda tepki olarak doğmuş. Sonra hayatın her alanına yayılmış bu kavram. gidip görmedim ama çok istiyorum bu ünvanı almış şehirleri görmeyi.
Şehir plancısı olarak yavaş şehir kavramını çok tuttum. Artık sindire sindire doğayı katletmeden yapılaşan şehirler istiyorum. Özellikle Türkiyenin buna çok ihtiyacı var. Her yer dağ taş beton yığını oldu oluyor halen devam. Tabii ekonomik anlamda da çok önemli bir sektör inşaat. Ama mutlaka kimliği ve kendine has özellikleri taşıyan şehirler, mekanlar yaratmalıyız. Her yer birbirinin aynısı olmamalı. Hayatımızın bireysel anlamda ne kadar titizlik ve özen gösterip istiyorsak yaşadığımız mekanlarda da böyle bir özerklik sağlamalıyız.

EKOLOJİK OTEL:Bu da turizm de yeni bir trend. Doğaya dönüş herşeyde var artık. Sadece evler değil tabii artık yaşamın heryerinde ekolojik kavramı gündemde. Yakında böyle otellere gitmeye başlayacağız. Avrupada çok yayılmaya başladı. Ama biz yine geriyiz. Türkiyede böyle bir sertifika alan otel yok. İnternette okuyunca çok ilgimi çekmişti ve bununla ilgili Avrupa birliği fonlarından yararlanmak üzere proje hazırladık. Türkiyede de böyle atılımların artmasını istiyorum. Ah ah neler geçiyor aklımdan imkanlarım olsa neler yaparım. Neyse ekolojik otel olmak için yaklaşık 9 maddeyi yerine getirmeniz gerekiyor. Atık, su, enerji, gıda güvenliği, gastronomi, toplu ve hafif ulaşım, gürültü, doğal ve kültürel miras ve iletişim ana başlıklarının altında yapılması gerekenler var. Büyük oteller için biraz zorlasada butik otellerde çok rahat uygulanabilir.
Ortak ve önemli hususlar:
-Sürdürülebilir doğal kaynak kullanımı/Su ve elektrik tasarrufu, atıkların kaynağında ayrıştırılması ve geri-dönüştürülmesi, atık üretimini azaltıcı uygulamalar vs.
- Ekolojik Ulaşım (Soft mobility)–Araba kiralama gibi uygulamalar yerine toplu taşıt kullanımı ve bisiklet kullanımının teşvik edilmesi, güvenli bisiklet yollarının yapılması vs.
- Gıda güvenliği ve kalitesi–Ekolojik tarımsal ürünler
- Yerel kültüre has yiyeceklerin sunulması ve tanıtılması (Tercihen yöre kadınları veya aşçıları tarafından hazırlanan yiyeceklerin haftada bir kez özel menü olarak yer alması vs.)
- Yöreye has gıda ve ürünlerin tanıtılması ve yöreden satın alınarak pazarlanması
- Yörenin doğal güzelliklerinin ve kültürel ve tarihi mirasının tanıtılması (Bu konuda bilgilendirici broşürlerin hazırlanması, turların yapılması vs yolu ile)
Bu maddeler çevre konulu tüm projelerin ortak ilkeleri. Yavaş yavaş da olsa bunlara dönüş var. belki çocuklarımız bizden daha doğal bir hayatta yaşayabilirler. En azından torunlarımız…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya bahçe bebek bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.