akıllı evler


Artık ev alırken büyüklüğüne, cephesine bakmak yerine minumum enerjiyle ileri teknoloji ve konfora bakacakmışız. Hoşuma gitti ama biz görürmüyüz bilemem. Özellikle minumum enerji kısmı doğaya dönüşüm konusu çok önemli. Fantezi kısmı şöyle: sabah belli bir saatte müzikle birlikte açılan perdeler, siz daha dişinizi fırçalarken kendi kendine ısınmaya başlayan çay-kahve makinesi vb. İşin özü ısıtma, soğutma, havalandırma, aydınlatma, sulama, güvenlik sstemlerinin bilgisayar sistemiyle otomatik olarak ve en az enerjiyle sağlanması. Ayrıca küresel ısınmayla birlikte en az enerji tüketimi yeterli olmuyormuş, akıllı bina aynı zamanda kendi enerjisinide üretiyor. Bunlar hayal değil yurtdışında gitgide artıyor. Türkiyeyede yeni yeni gelmeye başladı. İstanbulda yapılan yeni rezidanslarda var böyle özellikler. İstanbul sapphire bunlardan biriymiş. Yurtdışında kendi enerjisini üreten bir sürü bina olduğunu duymuştum.
Akıllı evleri üç kategoride ele alıyorlarmış:
Kontrol edilebilir: ev içinde teknoloik eşyaların kolaylıkla kontrol edilmesi. Mesela el çırparak televiyonu açıp kapamak gibi.
Programlanabilir: kontrol edilebilir evlerin bir üst modeli. Evdeki sensörler sayesinde ışıklar, televizyon, ısı vb. her şey istediğiniz seviyelerde sürekli kalabiliyor.
Zeki: en gelişmiş model bu. Bu evlerin öğrenme yeteneği var. Bu bana biraz abartı geldi ama olabilir inanıyorum ilerde. Gelişmiş yazılımlarla yapıyorlarmış bunu. Evde yaşayanların alışkanlıklarını veri olarak alıp, onların yerine yapmaya başlaması. Ama olumsuz bir tarafı var. Eğer alışkanlıklarınızda değişiklik yapmak isterseniz o zor işte. Mesela bugün geç kalkmak istediniz ya da ev sıcak geldi…işte bu durumlarda sistemin kafası karışabilir. Sabahları müzik eşliğinde perdelerin açıldığını düşünsenize. Güzel, hoş ama hergün aynı saatte nasıl olur bilemem…
Ayrıca gazetede buna benzer bir tekne üretildiğini okudum. Tekne yüksek enerji verimliliğine sahip olacakmış. Tekne üzerindeki kaplamaların ve güneşliklerin tamamı güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren panellerden oluşup, yılda yaklaşık 500bin kilovat saat enerji üretip depolayacakmış. Bu enerjiyi teknenin aydınlatılması ve açık alanlardaki klima sisteminin gereksinmesi için kullancaklarmış.Ve bu yöntem sayesinde senelik yakıt tasarrufu 100 tonun üzerinde olacakmış. Çok güzel tabii ama biz bu tekneye binebilir miyiz bilmiyorum:)))
Ama inanıyorum çocuklarımız bunları görür ve umarım daha mutlu ve rahat yaşarlar. Her şey onlar için.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya bahçe bebek bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.