DOĞUM SONRASI DESTEĞE İHTİYACIMIZ VAR…


İlk zamanlar anne sütüyle ilgili çok sıkıntılar yaşadım ve hiç yardımcı kuruluşlar olmadığını fark ettim. Doktorlar bile bilmiyordu bu konuyu tam anlamıyla. ilk günlerde koltukaltlarımda bezeler oluşmuştu  çok da ağrı yapıyordu doktora sordum şaşırdı hiç duymadım neden bilmiyorum dedi. oysa ki sebebi göğsündeki sütün tam boşalmaması, bebek çok minik tabii hemen yoruluyor emerken sütünü bitiremiyor o da buna neden oluyordu.Sütüm fazla geldiği için sürekli sağıp difirize atmak zorunda kaldım. Difirizimde yer kalmamıştı. Ne yapacağımı şaşırdım zor bir durumdu. Fazlası zor azı zor…sağmasanız göğüsleriniz taş gibi oluyor, bezeler oluşmaya başlıyor, çok tehlikeli. Mastit olabiliyorsunuz. bunu sütü fazla olanlar anneler bilirler. Çocuk doktorumuza hastanelere sağdığım sütleri verebilir miyim diye sordum ama "kimse almıyor" dedi.
İnanın ben süt anneliği yapmak istedim. İhtiyacı olan bebeklere sütümü vermek. Ama hiçbir yer almıyor. Ne ilginç…hastaneler bile. O kadar prematüre doğan, anne sütüne ihtiyacı olan bebek varken… 
Yenidoğan merkezleri olmalı. Anne sütü az ya da fazla olanlara yardımcı olunmalı. Kolik hakkında, yenidoğanla yaşanabilecek sıkıntılarla ilgili başvuru merkezleri oluşturulmalı.
Hastaneler ayrı. Bunun hastalıkla ilgisi yok zaten. hastaneler bu konuda pek yardımcı da olmuyorlar. o ilk 40 gün kendi kendinize boğuşarak uğraşarak geçiyor. Sadece yardımcı danışmanlık merkezi gibi.  Laboratuarı da olmalı belki. Sütleri inceleyen. sonra gerekli olan bebeklere veren…
Bilmiyorum ama bu konu da yapılacak çok şey var. İlk birkaç ay insan kendini yalnız ve beceriksiz hissediyor. Ya göğüs ucunuz yara oluyor emziremiyorsunuz. ya da sütünüz gelmiyor veya yeterli olmuyor anlamıyorsunuz. Bebeğiniz sürekli ağlıyor ne yapacağınızı şaşırıyorsunuz. Hiç olmadı başka yenidoğan anne babalarla birlikte olmak bile lohusalıkta iyi gelir insanlara. Paylaşmak, yaşadıklarınızı başkalarının da yaşadıklarını görmek rahatlatır insanı biraz diye düşünüyorum.
Doula/Koçlar, Doğum Sonrası Destek Merkezi adında yurtdışında böyle bir kavram var. Ülkemize de yeni yeni giriyormuş. Doğum koçlarını biliyoruz duymuştuk özellikle Gülben Ergen gibi ünlülere koçluk yapan Ayşe Öner tv’de de bolca çıkıyor. Ama ben bu destek merkezi kavramını yeni gördüm duydum. Benim yazdığım düşündüğüm konuyla birebir örtüşüyor.
“Doula gebelere ve ailelerine, doğumda ve doğumdan sonra, fiziksel, duygusal, bilgisel destek sağlayan, medikal olmayan uzmandır.”diye tanımlanıyor. İlgili siteler buldum isterseniz göz atın derim.
http://dogumahazirlik.wordpress.com/
http://www.do-um.com/
adına Yenidoğan danışma merkezi ya da doğum sonrası destek merkezi mi dersiniz çok önemli değil ama en kısa zamanda böyle kurumların her yerde açılması dileğiyle….

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya azkullanılmış bahçe bebek bebek eşyası bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cinaragacim cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk eşyası çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel ikinciel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.