çalışan anne mi?

çalışan annemi çalışmayan mı?Acaba çocuklar hangisini tercih eder? Yani büyüdüklerinde. ben şimdi düşünüyorum da annemin çalışan bir kadın olmasını tercih ederdim. Kendini ev ve çocuklarına adamak ne kadar doğru? Şimdi o emek ve çabasının yarısını işine verip kendine de yatırım yapsaydı hem daha donanımlı hem de mutlu olurdu diye düşünüyorum. İnsanın kendine de yatırım yapması gerekmiyor mu?çocuk demek kendini unutmakla eş anlamlı mı?İnsan üretip bir işe yaradığını hissedince mutlu oluyor. mutlu annelerin çocukları da mutlu oluyor dolayısıyla.  
Ev hanımlığı da bildiğimiz gibi nankör bir meslek. Görünmeyen, anlaşılamayan, çalışmayan kadın olarak nitelendirilen. oysa ki en ağır ve zor meslek bence. Ben evde iş yapmayı hiç sevmiyorum. Nedeni de yaptıklarının görülmemesi. Makineler çıktı ya sanki onlar her şeyi kendi yapıyor. Yani bulaşıkları, çamaşırları atmak çıkarmak yerleştirmek kendiliğinden yapılıyormuş gibi bahsediliyor. Zaten yemek, temizlik, ütü vs. çocuklarınla geçireceğin vakitlerden hep çalıyor ve onlarla az zaman geçiriyorsun evdeyken. Çalışırken de aynı vakti onlara ayırabiliyorsun. Yani ben evde çocuğuma bakıyorum diyen bir bayanla ben aynı zaman ayırabildiğimi gördüm. çünkü evde kaldığım zamanlarla kıyasladım ve baktım ki çalışmam onlara ayırdığım zamandan çalmıyor…üstelik çalışınca farklı ortamda bulunmak kadınlar için iyi de geliyor. Evde sürekli olmak, iş güç bir müddet sonra insanı boğuyor.
Tabii çalışmakla ev dışına çıkmayı işe gitmeyi kastetmiyorum. Evde de çalışıp farklı uğraşlar yapabilirsiniz. İnternetten bir şeyler yapabilirsiniz. Ya da avon, amway, tupperware, oriflame gibi farklı konularda, kadınları zaman anlamında çok bağlamayan, rahat çalışma ortamı sağlayan işlerle uğraşmak. Ya da kurslara gitmek. el işi yapmak, resim yapmak vs. Önemli olan kendine vakit ayırıp farklı işlerle uğraşmak. Kendini sadece ev işlerine ve çocuklarına adamamak. Bu hassas dengeyi iyi kurmak lazım. Biraz zaman ayarlaması yaparak düzeni kurmalı. Tabii bu iş yine kadınlara düşüyor. bütün dengeleri kurmak annelerin görevi...
En önemlisi kendini nasıl mutlu hissediyorsan öyle yaşamak…çalışıp çalışmamak tamamen size kalmış. Bu durum hayata bakışınıza, yaşamı algılayışınıza göre değişmekte. 
Mutlu olun da nasıl olduğu çok önemli değil. hayat kısa...zaten mutlu anneler=mutlu çocuklar demektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya azkullanılmış bahçe bebek bebek eşyası bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cinaragacim cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk eşyası çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel ikinciel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.