yenidoğan

Yenidoğan bebeklerin yaklaşık ilk bir ay geçirdiği döneme deniliyor.
Evet ufacık bir şeyle evinizde baş başasınız. Neler öğreniyorsunuz neler…ne acemilik düşünüyorum da…her şeyi gözünüzde büyütüp, korkuyorsunuz. Acaba ben bu bebeğe bakamayacak mıyım, neden yaptım o zaman olmuştum ben. üstelik o kadar heyecanla ve istekle beklerken. Bir de sürekli mucize olduğunu düşünüyorsunuz, inanamıyorsunuz. farklı duygu ve düşüncelerle geçen ilk bir ay...
Mesela gözünün üstünde gül olduğunu ilk kez duymuştum.o da ne demiştim. Böyle bir kırmızılık. Halen var. Sonra vücüdun da lekeler. Çınarın bacaklarında iki tane var. Bazıları geçebiliyormuş bazıları kalıcı. Tırnakları uzun uzun. Yüzünü çizmesin diye eldiven giydirmiştik ama doktoru yanlış buldu. ellerini tanımalıymış giydirmeyin demişti.
Uyurken gülmesi çok hoştu. komik ve tatlı görünüyordu. Böyle gülerlermiş. Bende bir anormallik sanmıştım.
Burnu o kadar basıktı ve çirkindi ki sanki hep öyle kalacakmış gibi geldi. Zamanla nasıl değiştiğine inanamamıştım.
Görmezler, başlarını tutamazlar, seslere çok duyarlıdırlar, gece-gündüz farkını bilmezler…böyle böyle bir sürü şey. Günlüklerime bakmam lazım, o günlerin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz bir bakmışsınız ki aylar geçmiş. Her şey hayal meyal….
Hastaneden çıkarken doğum kilosunda azalma oluyor ilk bir haftadan sonra tekrar eski kilosuna dönüyor.
İlk bir haftada göbeği düşüyor. Sonra ilk banyosunu yaptırıyorsunuz. Ama her şeyden korkuyorsunuz. Bir yerine bir şey olacak diye.
Bir de kalça ultrasonu ve işitme testi istemişti doktorumuz. Yeni doğum yapan arkadaşlara kolay gelsin…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya azkullanılmış bahçe bebek bebek eşyası bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cinaragacim cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk eşyası çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel ikinciel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.