işe başlama ve süt izni

Annelerin karar vermede zorlandıkları bir dönem. Acaba bebeğim ne kadarken işe başlasam, ne kadar ücretsiz izin alsam? Tabii imkanı olanlar için söylüyorum. Özel sektörde çalışanların durumları daha da zor. Böyle seçenekleride yok. Bebeklerini daha minicikken bırakıp işe başlamak zorunda kalıyorlar malesef.
Bizim ülkemizde doğumla ilgili haklarımız çok derler ya hiç doğru gelmiyor bana. hani 8+8 16 hafta izinliyizya çokmuş. Yurtdışında çocuğun hasta olunca bile izinli sayılıyorsun. iyileşene kadar. Çocuklar çok önemli. Çocuğunuz sözkonusu olunca bir sürü hakkınız var. mantıklı ve doğrusu bu. çocuk hasta olunca anne babasından başka kim olabilirki yanında. zaten o hastayken bizim ondan başka birşey düşünecek halimizde kalmıyor açıkçası. Geçenlerde çınar hasta oldu, 2 gün işe gidemedim hastanedeydik zaten. Ve ben panik oldum ne yapacağım diye.
Süt iznine geleceğim. Bu izin çok sürümcemede kalan bir konu. Her yer farklı uyguluyor çünkü. Her ne kadar yasal değil deseler de her kurum kendine göre uygulama yapıyor. Mesela bizim kurumda haftalık bir güne toplanıyor ve 1 gün gelinmiyor tabii bu günde genelde cumaları oluyor.

Ama eşim özel sektörde orda da süt iznini toplu kullandırmışlardı. Yani saat saat hesaplayıp yaklaşık 2 ay tutmuştu. Amaç işe başladıktan sonra bölünmesin, tam kapasite çalışsın.
Ve olması gereken her gün 1,5 saat. Gerçi günümüz koşullarına çok yetersiz. 1,5 saat çok az. büyükşehirlerde işten eve gidemezsin bile. Genelde ya sabahları bir saat geç geliyorlar ya da akşam erken çıkıyorlar sanırım.
Süt izni yasal olarak 1 yıl. Bebek 1 yaşına girene kadar. Bizim işyerinde sözleşmemizde 1,5 yıldı ve çok sevinmiştim. Bir güne toplama işi faydalı oluyor. Her işinizi o güne ayarlıyorsunuz, doktora gitmeler, alışveriş, ev işleri aklınıza ne gelirse. Eğer o gün izinli olmasam sanırım sık sık izin almak durumunda kalacak bölünecektim sürekli.
Benim işyerinde süt sağma durumum olmadı ama yaşayan çok arkadaşım var ve çok zor durumda kalıyorlar. Sağacak mekan yok, sütü saklayacak dolap yok. Tuvalette süt sağmak ne kadar doğru siz karar verin lütfen. Süt izinleri için yeni düzenlemeler şart gerçekten.
Bende 6 ay ücretsiz izin almıştım ve 3 ayını kullanıp erken başladım. Çınar 9. ayına girmişti. İlk zamanlar çok zor gelse de işi, değişik bir ortamı özlediğimi fark ettim. Ne de olsa yıllardır alışmışız çalışmaya evde sürekli aynı şeylerle uğraşmak zor geldi.
Başlama tarihini belirleme kritik bir olay. Belki çocuğunuzu gözlemleyerek de karar verebilirsiniz bu süreye. "anne olunca anladım" diye çok güzel anne-bebek programında doktor "9 aydan sonra özellikle 11 -12. aylarda işe başlamanın çok uygun olmadığını, çocuğun ayrılık korkusu yaşadığı bir döneme girdiğini, her şeyin farkına varıp anladığı bir dönem olduğunu" söylemişti. Bende biraz onu da göz önüne alarak başlamaya karar vermiştim. bir sıkıntıda yaşamadım.

6 aya kadar çok minikler ve anne sütüne, ilgisine muhtaçlar. İmkanınız elveriyorsa en azından 6 ay bebeğinizle birlikte olun derim...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya azkullanılmış bahçe bebek bebek eşyası bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cinaragacim cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk eşyası çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel ikinciel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.