lohusalık depresyonu

Süt sağma makinesinin sesini aylar sonra duydum ve hiç özlemediğimi tekrar fark ettim. Hayatta en sevmediğim ses diyebilirim. En zor gelen ve sonlara attığım yazım bu. Çünkü gerçekten oğlumla güzel günlerime gem vuran, aramıza giren kara günler…siyah süt mü desem, depresyon mu, lohusalık sendromu mu bilmiyorum. Ama hepsi aynı, kötü bir şeyi anlatıyor. Sürekli ağlıyordum. Artık uykusuzluktan mı, yorgunluktan mı yoksa emziremediğimden mi, sürekli süt sağdığımdan mı bilemiyorum. Üstelik 4 kez lohusalık ateşi oldum. Yani 40 derece ateşle bayılıp hastaneye acile kaldırıldım. Çok ağır geçti. Oğluma süt bile veremedim antibiyotik kullandığımdan. Daha neler neler…
Çok zor bir dönem. Ne yapacağını bilmiyorsun, başka bir dünya, eski hayatından çok farklı ve sürekli aylarca gece gündüz aynı şeyleri yapıyorsun. Bilmiyorum hormonlarım alt üst olmuştu belki de. Kendime gelemiyordum. Elif Şafak’ın kitabı da tam o dönemde çıktı ve hızla okudum süt sağarken tabii.boş bir zamanım olması mümkün mü?olsa uyurdum herhalde.en çok ne zaman bitecek? bitiyor mu? bitince nasıl oluyor? onu merak etmiştim kitapta. düşünsenize isteyerek yapıyorsunuz, doğsun diye acele ediyorsunuz. çok farklı güzel hayaller kuruyorsunuz. ama karşılaştığınız manzara çok kötü. yani bebeğiniz emmiyor, ağlıyor, gazı var. birşey yapamıyorsunuz. madem bakamayacaktım neden yaptım diyecek kadar ilerliyor düşünceler....
Hani her şey kontrolünüzden çıkmıştır ya öyle bir durum. Ben kendimi de evi de Çınar’ıda kontrol edemiyordum. Her şey benim iradem dışında oluyordu. Ağlamak istemiyordum ama ağlıyordum, tutamıyordum. Her şeyde böyleydi. Çınar’ı emzirmek istiyorum uğraşıyorum olmuyor. Sanki her şey kötü gidiyor ve hep öyle gidecek. Oysa bebeğim oğlum olmuş ne güzel diyemedim yani.
Çınar emmediği için 6 ay boyunca gece gündüz demeden 2-3 saat arayla süt sağdım. Kafaya koymuştum 6 ay verecektim anne sütü. Hatta daha uzun veremediğim için çok üzülmüştüm ama depresyondan ve süt sağma işkencesindende kurtulmam lazımdı. oğluma ve aileme mutlu ve sağlıklı daha fazla faydam olacağına karar vermiştim.
Sürekli biberonları yıka, hijyen sağlamaya çalış. İçime sinmiyor. Direk göğsümden alsa çok farklı olur diyorum. İlk başta tek makinayla sağarken işi kolaylaştırmak için ikincisini bile aldım. Tam gaz işlevimi görüyordum))))
Süt gerçek bir mucize. tahmin edemezdim birgün göğüslerimin bu kadar önemli olacağını. Göğsünüzden süt geliyor, şakır şakır akıyor. Çınarın emmemesi büyük talihsizlikti benim için.
Çınar emsin diye neler denedik neler? Uçlar taktım olmadı. fön makinesi çalıştırıyordum ağlamasın diye. Etkili de oluyordu ama biberon ona çok daha kolay gelmişti sanırım. Zorla ağlaya ağlaya veriyordum onu da 2-3 ay zorladım.
Göğüslerimin yara olması ayrı bir derdimdi. Sürekli kanıyordu, yara haldeydi. Ve ben yinede yılmadım o kadar işkenceye rağmen. Öyle bir acı ki tarifsiz bir tek çekenler bilir. Tabii bu yaralar iltihapa dönüşüp bende ateş yapıyordu. Gerçekten her şeyde üst üste ve olumsuz gitti.
En başta da dediğim gibi belki de bir daha yaşayamayacağınız bebeğinizin ilk 6 ayının hayatınızın en zor dönemi olması, tadını çıkartamamanız kötü bir talihsizlikti.

1 yorum:

  1. yaşadığın sıkıntılar benim içinde anlam kazanmaya başladı.. artık anlatacaklarını çok daha dikkatli dinleyeceğim arkadaşım emin ol..:)

    YanıtlaSil

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya azkullanılmış bahçe bebek bebek eşyası bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cinaragacim cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk eşyası çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel ikinciel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.