diş buğdayı

Anadolunun birçok yöresinde hala uygulanan eski bir Türk geleneğidir. İlk dişin çıkışını kutlamak için yapılan diş buğdayı, çocuğun dişlerinin daha sağlam ve buğday gibi düzgün olması, çabuk büyümesi ve rızkının artması dileğiyle aile arasında yapılır. Bebek ilk dişini çıkardığında yakın akraba ve arkadaşlar davet edilerek diş buğdayı hazırlanır. Dişbuğdayı, kaynatılmış buğdayın üzerine şeker, nar, ceviz, meyve şekeri gibi süsler konulmasıyla hazırlanır. İçine boncuk,altın veya yüzük gibi bir şey saklanır. Saklanan eşya kime çıkarsa çocuğa çeşitli armağanlar alır. Diş buğdayı töreni ritm tutup şarkı söylenerek düzenlenen bir eğlenceyle kutlanır. Bu adetin bilinmediği ya da uygulanmadığı yerlerde, genellikle çocuğun dişinin çıktığını ilk görenin çocuğa bir gömlek dikmesi ya da hediye alması adeti vardır. Ve farklı rivayetler….
Oğluşumun alttan ilk iki dişi 5.ayında çıktı. çok tatlı görünüyor. Tabii kutlamamız lazım. Kendinize iş yada eğlence istiyorsanız diş buğdayı günü yapabilirsiniz. Benim çok hoşuma gitmişti. Anlamlıda gelmişti.
Bebeğe hediyeler alındı tabii. Ayrıca bebek.com’a üye olmuştum hediye çekilişlerine katılıyordum ve oğlumun şansına daha doğmadan oyababy’den güzel bir hediye kazandık. Çok hoş değişik özel gün kıyafeti. Bende diş buğdayında giydirmiştim.
http://www.oyababygift.com/
En önemli ikram olan buğdayın yapılışı:

1 kg.’a yakın(gelecek kişi sayısına göre azaltılabilir) diş buğdayı veya değirmenlik buğday diye de geçer, alınır. Düdüklü de pişirilir ve servis edilir. Çok basit. İsterseniz birgün önceden de suya bırakabilirsiniz. Tabii böyle tatsız tuzsuz yenmiyor. Toz şeker, ceviz, çerezleri de ayrı ayrı servis tabaklarına koyup sofraya getiriyorsunuz. İsteyen tuzlu isteyen tatlı yiyebiliyor.
Buğdayları ipe dizdik, başına bağladık. İnternetten okuduklarımı yapmaya çalışmıştım.En önemlisi tabii tepsi içinde gelen meslek seçimi adeti. Bir sürü şey koyuyorsunuz. Mouse, kitap, makas, defter, kalem aklınıza ne gelirse… Çınar kalemi seçti yazar mı olacak acaba? Annesi gibi yazmaya meraklı olur mu acaba? Acaba bu göbek kordonu, diş buğdayı gibi meslek seçimleri ileride hatırlanıyor mudur? Sanırım çınar bu konuda talihsiz. Göbek kordonu çöpe atmıştım. Diş buğdayında da karıştı biraz. Biz yönlendirmiştik almıştı sonra başka şey aldı. Yani henüz tam olarak ne olacağını anlayamadık))))
Ve herkese doğum şekeri gibi diş buğdayı çikolatası hazır aldım ve ikram ettim. Hatıra kalsın diye.Resimler çekildik, çocuklar oynadı. Öyle hoş bir telaştı. Güzel bir anı olarak kaldı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya azkullanılmış bahçe bebek bebek eşyası bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cinaragacim cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk eşyası çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel ikinciel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.