HSP HASTALIĞI


Ateş, kusma ile başlayan sonra karın ağrısı ve bacaklarda döküntülerle devam eden bir durum…hastalıkları ayırmak o kadar zor ki. Hepsinin başlangıcı aynı olabiliyor. Belirtileri çok benzer. Mesela kırmızı döküntü birçok hastalık da benzer. Bizim belirtilerimiz HSP hastalığına uyuyordu. Ama her çocuk da farklı tabii, vücut reaksiyonları da farklı. Bizim ki sonradan anlaşıldı ki kırmızı döküntülerimiz  ateşten kaynaklıymış.   
Ben sizlere HSP Hastalığından bahsetmek istiyorum.  doktor değiliz ama çocuklarımız sayesinde bir sürü yeni şeyler öğreniyoruz. Ve sanırım onlar büyüyene kadar bu öğrenme süreci bitmeyecek.
İyi ki internet var. Olmasa ne yapardık bilemedim. Benim için çağın buluşu. Dünya, tıp, eğitim her şey elinizin altında. Doktorlar hiç bilmediğimiz  hastalık isimlerini telaffuz ettiklerinde hemen telefonlarımızdan arayıp okumaya başlıyoruz. En azından tedavisi olup olmadığını öğreniyoruz. Cahilliğimiz gidiyor. Çok açıklayıcı, doğru siteler var.
en açıklayıcı bilgiyi burada buldum. HSP Hastalığı   çocukluk çağında en sık görülen damar iltihabıdır (vaskülit)
"....En belirgin özelliği  karakteristik deri döküntüsüdür. Döküntüler genellikle küçük, kirmizi, toplu igne basi gibi, deriden hafif kabarik, bazen de kurdesen tarzindadir.  Vücuttaki kırmızı döküntülere purpura diyorlarmış. Üstelik ilkbahar aylarında daha sık görülürmüş. Karın ağrısı, idrar ve gaita kan gelmesi gibi belirtileri de olurmuş. 5-15 yaş arası çocuklarda görülüyormuş daha çok".... Zaten 5 yaşından küçük çocuklar hasta olmasınlar onlar henüz çok minikler…
Neyse ki biz değilmişiz. Ama bu hastalığı da öğrenmiş olduk. 
Umarım yakalanan varsa çabuk atlatır. Herkese hastalıksız günler diliyorum….

1 yorum:

  1. Slm çok geşmiş olsun bu hastalık sizde ne kadar sürdü şuan tamamen geştimi

    YanıtlaSil

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya bahçe bebek bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.