ÖPÜCÜK HASTALIĞI / EBV VİRÜSÜ


Sağlık, doktor bloğu  gibi oldu üst üste yazılarım. Ama bu ara bizde hastanelerden çıkamadığımız için epey bilgilendik. Hastalıkları bilmemizin ebeveynler olarak çok önemli olduğunu düşünüyorum ve bilgilendirmek istiyorum. Çünkü ne kadar bilgili olursak o kadar rahat olabiliriz. Diğer türlü benim gibi şoka girip, perişan olma ihtimali de var.
2 aydır doktorlardan duyduğumuz şey EBV VİRÜSÜ 

“Epstei Bar Virüsüne akılı virüste denirmiş. Virüs bağışıklık sisteminin antikor üremesini durdurur. Böylece virüs onlarca yıl vücutta kalabilir ve sürekli bağışılık ssitemini zorladığından bağışıklık sistemi aşırı zayıflar ve bu nedenle problemsiz yok edilebilecek bakteri, virüs ve mantarlar sürekli çoğalır ve yayılır. bu virüsün kronik yorğunluk sendromuna sebep olduğunu tespit edilmiştir. Virüs tükrükle yayılır ve bulaştıktan 1-2 ay sonra önce bademcikler ve yutak bademcikleri, ateşlenme, boğaz ağrısı ve yutkunma rahatsızlıkları görülür.” şeklinde yazıyor bir sitede. Muhtemelen okullarda çocuklarımızın en çok maruz kaldığı bir mikrop…Doktorlar bu virüsü hepimizin geçirdiğini herkeste farklı bir organını tetiklediğini söylediler. Yani boğazda, böbrekte, beyinde  vb….bazı  griplerimizin altında bu virüs olabilir yani.
Öpücük hastalığı yani infeksiyöz mononükleoz (İM), daha çok çocuk ve genç erişkinlerde rastlanan; boğaz ağrısı ve lenf bezlerinde büyüme ile kendini gösteren bir hastalıktır. Ebstein Barr virüsü (EBV) tarafından oluşturulan enfeksiyon, tükürük ve boğaz salgısıyla çıkarılır, yakın temasla (öpücük), kan yolu ile veya enfeksiyonlu eşyalarla kişiden kişiye geçer. Yakın temasla sık bulaştığı için "öpüşme hastalığı" olarak da adlandırılır.
şöyle küçük ve önemli bir notu da eklemek istedim.
Enfeksiyonlara virüsler veya bakteriler neden olur. Virüslerin neden olduğu enfeksiyonlara viral enfeksiyon, bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlara bakteriyel enfeksiyon denir. Hastalık sırasında antibiyotik kullanımı ise hastalığın viral veya bakteriyel oluşuna göre değişir. Viral enfeksiyonlarda antibiyotik işe yaramaz…yani antibiyotikler bakterileri öldürüyor ama virüsleri etkilemiyor….virüslerin yaptığı enfeksiyonlar grip, suçiçeği vb. gibiymiş. Bakterilerin yaptığı ise idrar yolu iltihabı, bademcik iltihabı gibi….. Bazen viral enfeksiyonların üzerine bakteriyel enfeksiyon binebilirmiş de….
Ben hastalıkları uzun uzun yazmak yerine adreslerine yönlendirmeyi tercih ediyorum. Çünkü doktor olmadığım için yanlış ifadeler kullanmaktan çekiniyorum. Zaten benim yazdıklarım sadece bilgilendirme amaçlı. Çocuğunuz hasta olursa tabiy ki ilk yapılacak şey doktora götürmek…zaten daha önceki yazımda da belirttiğim gibi hastalıkların belirtileri birbirine yakın,  teşhisi zor. Tetkikler yapılmadan doğru teşhisi koymak nerdeyse mümkün değil….doktorlarımız iyi ki var, onlara çok şey borçluyuz....
Herkesin sağlıklı bir  bahar geçirmesi dileğiyle…  

-->

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya bahçe bebek bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.