duyulmamış çocuk hastalıkları


Tarih 6 nisan. 1 nisan geçti yani. Ama bana kötü bir şaka yapıldı. Oğlumdan sonra  kızıma da önce menenjit  olabilir dediler…sonra hsp hastalığı dediler…. Ve bugün 8 nisan boğaz enfeksiyonu denildi.
Bir anne için en zor durum bu. Benim ömrümden ömür  gitti. Zaten ufacık birşey, heryerini delip deştiler. Damarlarını bile bulamıyorlar, arayıp durdular, hatta ararken zedelediler… bir anne için arka arkaya iki çocuğunun hastalanması fazla. Kaldıramıyor. Daha birinin ki bitmemişken….
Hiç duymadığımız bilmediğimiz hastalıklar öğreniyoruz. Artık çok yaygın bilinen eski hastalıkların yerini farklı hastalıklar aldı. Suçiçeği, kızamık falan basit kalıyor. En azından onların aşıları var korunuluyor. Ya bilmediklerimiz,  birden karşılaştıklarımız. Hayatımızı alt üst eden. Ama tıp teknolojisine ve doktorlara çok şey borçluyuz. Onlar olmasa nasıl geçer bu hastalıklar. En azından çaresi olan, tıp lugatında bulunan fakat fazla yaygın olmayan ve halk tarafından bilinmeyen hastalıklar bunlar. 
Oğlum ebv virüsünün beyinde tutulumu sonucu adem hastalığı oldu. Adem hastalığı  beyin  iltihabı….
Kızımda da yine ebv virüsün böbreklerde tutulumu sonucu hsp hastalığı dediler. HSP hastalığı damar iltihabı demek….
İkisinin ortak yönü ebv virüsünün tetiklemesi ve kortizonla tedavisi….tabii başlangıç şikayetleri de aynı sayılır. Karın ağrısı, ateş…
Nasıl bir çağda yaşıyoruz bu hastalıklar ne hiç anlayabilmiş değilim. Neden? Genetik birşey yok, biz bu hastalıkları ne duyduk ne gördük. Şaşkın ve yorgunuz. Nasıl bir virüs bu kadar ağır hastalıklara neden oluyor? Ve çocuklarım bunlara yakalanıyor???
Neyse ki  böyle düşünürken, nilin antibiyotikle dirilmesi ve boğazdan kaynaklı denmesi ve diğer tüm tektiklerinin temiz çıkması yüzümü güldürüyor. En kötüsü bu hastalıklarının nedenlerinin bilinmiyor olması.
Çocuklarımıza neler oluyor bilemiyorum. Aciller başta olmak üzere tüm hastaneler dolu, kalabalık…en çok da nefes alamıyor diye, yani alerjik reaksiyonlar için gelenlerle.  Anne-babalar perişan…ayrıca soğuk algınlığı, boğaz enfeksiyonları vb. var tabii.
Çocuk büyütmenin en zor tarafı hastalıkları. Çocuğu hasta olmayan yoktur sanırım. Ateşini düşüremeyince çaresizce hastaneye koşmayan. Biz ebeveynlere de yorgunluk ve üzüntü kalıyor tabii… Allah çaresiz hastalık vermesin diye dua ediyorum.
Yaz gelsede hastalıklar azalsa, çocuklarımız açık havalarda nefes alsa değil mi?… -->

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya bahçe bebek bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.