MENİNGOKOK AŞISI


Bu aralar menenjit  salgını var. Üstelik hiç olmadığı kadar. Aile hekimimiz "bunca yıldır hiç görmediğim kadar" dedi. Öğrendiğim bilgiler;
“Meningokoksik Menenjit hastalığına karşı aşılamadır. Hac ve umre için Mekke'yi ziyaret eden hacılar için Suudi Arabistan tarafından istenen bir koşuldur; ayrıca Hacdan dönen hacılar için de bazı ülkeler tarafından istenir. Bu aşı sadece  hac ve umreye gidenlere  yapılıyormuş.
Hastalık en sık Kış ve İlkbahar ayları boyunca izlenirmiş.
Menenjit kuşağı olarak adlandırılan ve Senegal’den Sudan’a kadar uzanan en fazla etkilenen bölge olmakla beraber, bulaşıcılığının çok yüksek olması nedeniyle yakın bölgelere de yayılıyormuş”
Orta Doğu, Arabistan da bundan dolayı etkileniyor demek ki. Zaten uzaklara gitmeye gerek yok. Geçen yaz Ankara’nın göbeğinde Lozan parkı Afgan mültecilerle doluydu. Bakımsız, hastalıklı çocuklarla iç içe yaşadığımız düşünülürse salgın hastalıklar çoğalıyor. Bugüne kadar hep batıdan gelen hastalıklara karşı önlem almışız ve aşı takvimi ona göre oluşturulmuş. Bu göçmen hareketleri, o bölgelerden ziyarete gelenler arttığı sürece bu hastalıklar gelecek bence. Biz arkadaşlarla hemen bu aşıyı yaptırmaya karar verdik.    
Menenjit  aşısı 5’li karma aşının içindeki menenjitten farklı olan bir aşıymış. Bunu en iyi aşağıdaki adres açıklamış. Ziyaret edip okumanızı öneririm.
bol sağlıklı günler....

-->

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya bahçe bebek bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.