GİRİŞİMCİ ÇOCUKLAR….

 "Kırmızı kumbara 50 bin çocuk finansal okuryazarlık" projesi
 “Yeterince tasarruf yapıyor muyuz veya tasarruflarımız yeterli mi gibi sorulara cevap aranırken, acaba çocuklarımız bu konuda ne kadar bilinçli sorusuna cevap olması için, İstanbul'da öğretmenler ve öğrenciler için 'Finansal Okuryazarlık' projesi başlatıldı.

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, Bölgesel Çevre Merkezi, Koç Üniversitesi ve ING Bank arasında imzalanan protokol ile. 'Turuncu Damla' isimli proje ile ülkemizin finansal okuryazarlık çalışmalarına katkı sağlanacaktır.

Öğretmenler ile işbirliği yaparak tasarruf kavramının en temel yapı taşlarından yani gelecek algısı, planlama becerisi, sabırlı olma ve özdenetim gibi kazanımlarla başlanarak ilkokul 3. ve 4. sınıf yaş grubundaki çocuklarda sürdürülebilir bir farkındalık yaratılması amaçlanmaktadır. Ayrıca projede, farkındalığın ölçülerek hem kamuoyu hem de bilim dünyası ile paylaşılması hedeflenmektedir.” Deniliyor…

Bu proje gerçekten çok güzel. Öyle farklı, yaratıcı projeler duyuyorum ki mutlu oluyorum. Ne kadar basit ama ne kadar anlamlı diyorum…bu projede türkiye’ye yaygınlaştırılmalı bence. Çocukların hepsinin böylesi deneyimler yaşaması lazım. Öğrenmesi lazım…aşağıdaki yazıyı okuyunca çocukların neler yapabilidiğini ve ne kadar güzel sonuçlar alındığını görüyoruz. Böyle bir çarşı olsa. Çocuklar çarşısı. Çocuklar da orada kendi yaptıkları oyuncakları, pasta-börekleri ya da eski kitap ve dergilerini satsalar ne hoş olur?Her hafta ayrı ayrı çocuklara imkan tanınsa…okullar belki de kendi içlerinde düzenleyebilirler…çocuklar kazanmanın keyfini ve zorluğunu küçükten öğrenmeli ki kıymet bilsin, mutlu olsun. Doyumsuz olmasın…


Girişimcilik panayırı: “bakın panayıra katılan çocuklar neler anlattı:
Sıla: Küpe ve kolye satıyorum. Buradan kazanacağım geliri engellilere bağışlayacağım. Çünkü onların da canı var.
Esra: Burada girişimciliği öğrendik. İleride yapacağımız etkinliklerin başlangıcı, daha da geliştireceğiz. Üç kumbaram var. Kazandığım paraları eve gidince birikim kumbarama atacağım.
Sinem: Para kazanmak çok zormuş. 50 lira kazandım. Bu parayı saklayacağım. Gelecek için para biriktiriyorum. Üniversiteye gideceğim zaman lazım olacak.
Yağmur: Oyuncak ve takı satıyorum. Çok kazandım, tam 30 lira. 100 liraya ulaşmaya çalışıyorum. Bu paranın bir kısmını kumbarama atacağım. Ama para kazanmak çok zormuş, indirim bile yapmak zorunda kaldım. Birazını da babama vereceğim bana elbise alsın.
Taha: Para kazanmak hiç de kolay değil. Biz panayırda oyuncak, CD ve kek sattık. 99 liraya ulaştık. 100 liraya ulaşmaya çalıştık çok zorlandık. Hatta ucuzluk yaptık, baya indirdik. Biz 9 kişiydik. Seneye bütün sınıf birleşip kazandığımız paraları ihtiyacı olanlara vermek istiyoruz.
Zeynep: Ben arkadaşımla takı sattım ama arkadaşım her şeyi 25 kuruşa sattığı için çok az para kazandık. Ben 1 liraya satalım diyordum arkadaşım almazlar 25 kuruşa satalım olsun bitsin diyordu.

Mehmet: Evde annemle kek yaptık, ilk başta 1 liraya satıyorduk. 20 lira kazandım. Ama karşımda satış yapan arkadaşlarım indirim yapınca ben de 50 kuruşa indirdim. Rekabet var ne yapayım. Para kazanmak çok zormuş. Parayı yardım kumbarama atacağım.”……………..-->

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya bahçe bebek bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.