2-3 yaş döneminin zorlukları

SİNİR KRİZİ GEÇİRDİĞİ DÖNEMLERDE:
Nedensiz ise: şefkat, sarıl 2-3 dak. Ama illeki devam ederse “tatlım sen sakinleşte gel” de ve çık yanından.
Nedenli ise:hayıra yanıt olarak krize girmişse, direk çık odadan. “Ağlaman bitince gel” denir. Ya ağlayarak ya da susarak gelir. Ağlayarak gelince:”ağlaman bitince konuşacaktıkya deyip 2-3 dak. Beklenecek.bu 2-3 dakikada konuşulmayacak, göz teması kurulmayacak. Hala ağlıyorsa “aman çınar ağlayacağına sepetten 3 tane domates ver” gibi bir şey denilerek dikkati sorumlulukla dağıtılacak.
EĞER BAŞKASINA ONAYLAMADIĞIZ BİR HAREKET YAPARSA:
Mesela Vurursa;
Eğer kalabalık bir ortamdaysanız:
Kucağına oturtarak mola alın. Kısık bir sesle “kardeşe vurduğun için kalkamazsın”deyin. Bu kucaktaki süre ve yukarıda bekletme süreleri yaş ile dak çarpımı oluyor…yani çocuğunuz 3 yaşındaysa 3 dak. Beş yaşındaysa 5 dak. Gibi.
Eğer tek başına yalnızsanız ya da evdeyseniz “sandalyeye otur ve kalkma” denebilir. Oturtulup, öne doğru eğilip, ama boyunuz bu sefer onunla aynı hizaya inmeyebilir. Elini tutup saatine bak hiç konuşmadan. Yaş*1dak. Sonra düşündünmü denir? Ve hiçbirşey olmamış gibi devam edilir.
Tabii bu ceza sayılabilecek şeyleri olabildiğince az ve gerekli durumlarda uygulamak lazım. Yoksa çocuk alışırsa ciddiye almaz.
Bunları ne kadar uygulayabileceğim bilemiyorum ama çaba sarfedeceğim.
MAHRUM BIRAKARAK CEZA VERİLEBİLİR:
Bu oyuncağını kırdığın için bugün parka gitmeyeceğiz. Hiç bir zaman ya da bir daha demek yanlış olur.
Yemeğini yemediğin için bugün çikolata yiyemezsin… gibi….
Önemli notlar:
RÜŞVET YOK
YALAN YOK
VERİLEN SÖZLER MUTLAKA TUTULACAK
Özetle benim çıkardıklarım:
Söylediğinizin arkasında durun ya da duramayacağınız sözler söylemeyin. Çocuğunuz size olan güvenini kaybetmesin .
Benim anladığım insanın 0-3 yaş arası oyun ve sevgi ile ruhu besleniyor. En önemli kısım bu. Bunu sağlıklı alan bireyler hayatla daha barışık, sevecen oluyor.
Ve kelimeler bu yaşlarda çok sihirli, önemli. Yani ağzınızdan çıkanı kulağınız duyacak. Yoksa ipin ucu kaçıp gidebilir. Çok zeki ve dikkatliler.
Şu yazdıklarıma bakıyorum da insan her yaşta bunları istemez mi? Yani sevgi, ilgi, kelimeler…hepsi hayat boyu önemli değil midir? Ama işin sırrı, önemi ve hassas noktası bu. Bu çağda bunları bolca alan ve doyan çocuk hayatı boyunca bunun arayışı içine girmeyecek, daha sağlıklı ve özgüvenli bireyler olacak.
Keşke eskiden de bunlar önemsense, daha bilinçli olunsaydı… şimdi bu kadar güvensiz, kaygılı, öfkeli bireylerin sayısı bu kadar çok olmazdı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya bahçe bebek bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.