çocuğunuzla değişen hayatınız


Hayatımda sanki hep çınar varmış gibi ondan önceki hayatımı pek hatırlamıyorum. Şaşırtıcı gerçekten. Ama doğduğundan beri o kadar yoğun geçiyor ki ne geçmişi ne de ilk aylarını bile doğru düzgün hatırlayamıyorsunuz.
Hamilelikte ve ilk aylarda biraz pimpirikli oluyorsunuz. Hamileyken acaba sağlıklı olacak mı neye benzeyecek diye düşünüyorsunuz. Acaba üzüldüm etkilendi mi diye soruyorsunuz. Doğunca da o kadar minik oluyorlar ki birşey olacak diye korkuyorsunuz. Özellikle yeni doğan zamanında herşeyi inceleyip sorma ihtiyacı hissediyorsunuz. Sanırım bu ilk çocuklarda böyle oluyor. İkinci çocuğun iki avantajı var sanırım. Birincisi deneyimli ve daha rahat oluyorsunuz. İkincisi ilk çocuğunuzun kardeşi, arkadaşı olup sizden sürekli ilgi beklemesi azalıyormuşşş kardeş kardeş oyun oynuyorlarmış. (bir arkadaşım söylemişti ne kadar doğru bilemiyorum)
Bebek büyütürken öyle yazan kurallara uymak çok zordur. Her çocuk kendine özeldir. Çocuğunuza göre davranış ve yöntem belirleyeceksin, hayatınızı ona göre düzenleyeceksin. Çok zor gibi gelse de başa gelince farkında olmadan o düzene giriyorsunuz. Hayatınız, her şeyiniz çocuğunuz oluyor. O mutlu olunca sizde oluyorsunuz, o hasta olunca sizde çok üzüntülü…..
Yine de her şeye değer…. Özellikle hamile arkadaşlarıma yazıyorum. Bu ara epey arkadaşım hamile. Aşkların sevginin en güzeli. Bir kerecik öpmesi dünyaya bedel. Minik çok tatlılar sevimli. Dün saçımı yüzümü okşadı inanın dünyadaki en güzel şey.
Çocuğunuz varsa eğer biraz komik eğlenceli olmak durumundasınız. Onu eğlendirmek de en önemli ve zor işlerden biri. Herşeyi oyunlarla anlatmalı ve sevdirmelisiniz. Eğer öyle olursanız hayat ve onunla ilişkileriniz daha rahat oluyor. Gerçekten zor bir dönem yetemiyorum iyi yetiştiremiyorum yeterince ilgilenemiyorum diye üzülüyordum . Annelik kutsal falan hepsini biraz abartılı buluyorum. Anne de duyguları olan bir insan sonuçta. Tabiyki bizde ayarlanabilen robot değiliz. Kızmak, sinirlenmek, üzülmek hepsi çok normal. Vicdan azabı çekmemeliyiz. Doktorlarımız öyle dedi. Ben de çok endişelenip üzülüyordum ama gayet normalmiş. Ama olabildiğince çocuğun yanında sinirliyken kalmamalı uzaklaşmak gerekliymiş.
Sezen Aksu'nun oğluna yazdığı şarkıyı Çınar doğduğundan beri ona söylüyorum.eminim büyüdükçe daha da anlamlı olacak. çok güzel anlamlı sözler...dinlemediyseniz tavsiye ederim.
Ne yiyor, ne içiyorsun
Elde değil aklım sende
Gece çok geç yatıyorsun
Gelde bi demli çay iç bende
Olmadı akşam yemeğe yetiş bari
Yolunu gözlüyor Perihan(annenin ismi olmalı...)Hanım
Bu ayrı ev işine alışamadım
Sızlıyor ince ince sol yanım
A nenni nenni
Kınalı kuzum
Büyüdün de adam mı oldun
Yanağı pembem, dudağı kirazım
Gözü okyanusum iyi ki doğdun
Bu yürek çarpıntısı ömürlük biliyorsun
Büyümedin hiç gözümde
Bebeğim sen ne diyorsun
Bir dualık mesafedeyim
Ne zaman sıkışırsan yanındayım
Ha bu arada soğudu havalar aman ha
Üşütme yine, kurbanın olayım
A nenni nenni
Kınalı kuzum
Büyüdün de adam mı oldun
Yanağı pembem, dudağı kirazım
GÖZÜ OKYANUSUM İYİ Kİ DOĞDUN

1 yorum:

  1. canım bu yazıları daha öncede okumuştum ama şimdi çooook daha anlamlı geliyor.. fırsat buldukça bakıyorum. sakın bırakma olur mu.. süpersin..

    YanıtlaSil

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya azkullanılmış bahçe bebek bebek eşyası bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cinaragacim cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk eşyası çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel ikinciel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.