Ankaradaki güzelliklerden….

-->

Kale her geçen gün güzelleşiyor. Sokakları, dükkanları….İlk kez kendimi ankarada tarihin ve nostaljinin içinde hissettim. Hanlardaki cafeler, o şirin dükkanlar, incik boncukçular… eski taş plaklar, afişler kendinizi geçmişte dolaşıyor gibi hissedebilirsiniz….tam da moda vintage iken.…burası tam o tarz eski klasikleri, 60’lı 70’li yıllardan bulabileceğiniz eşyalarla dolu.  Dükkanlar tam bana göre. Beyoğlu pasajlarındaki gibi. Ama bir farkla daha tarih kokuyor, daha otantik…..büyük çerçeveli gözlükler, şapkalar, iğne oyaları, ilginç çantalar, süs eşyaları farklı değişik ne ararsanız var…burası Pirinç Han…
Karşısındaki Eski Ankara cafeye uğramadan gitmeyin. terasından tüm ankarayı izlemeden, güzel mantısı ya da gözlemesini yemeden gitmeyin lütfen. İnsanı mutlu eden bir ortam. O mistik duygu beni mest ediyor. Garip bir huzur duyuyorum böylesi şirin mekanlarda. İstanbul beyoğlunda duyduğum türden. 
Rahmi koç müzesinin, çengel hanın nispeten daha çok bilindiğini düşünüyorum. Gitmeyenlere tavsiye ederim, çok güzel, gezilmeye değer. çocuklara yönelik atölyelerde düzenleniyor burada.

Hamamönü ayrı güzellikte bir yer. bence  büyük bir proje ve başarı…hep yapılması istenen ama bir türlü yapılamayan bir proje. Gördüğümüz tarihi eski binaları restore etseler, turizme kazandırılsa deriz işte onun en güzel örneği. Mehmet Akif Ersoy’un istiklal marşını yazdığı ve daha birçok tarihi olayın ceryan ettiği bir yer hamamönü. ankara’nın içinde böylesi bir alana ihtiyaç vardı. Burada da en çok sevdiğim şey konaklarda yemek yemek, o havayı koklamak. Mesela pastanenin içine giriyorsunuz bahçesinde koca dev gibi ağaçların arasında masalarda oturuyorsunuz. İçerisi eski 60’lı yılların pastaneleri gibi. Farklı tatlar, lezzetler de var. Sanırım farklı şeyler arayışımız, özlemimiz var. Ya da benim gibi melankolik insanların özlemi de diyebiliriz.   

Özetle Ankara  kalesi,  Sulu Han ticaretiyle, Çengel Han sanayi müzesiyle, Pirinç Han ise kültür ve sanat merkezi olarak turizme hayat vermekte, Roma Hamamı, Roma Tiyatrosu, Augustus Tapınağı, Julianus Sütunu Ankara kültür turizmine katkı sağlamaktadır. 49 müze var, bazı müzelerde etkinlikler var. Acaba İstanbul gibi ilgili miyiz, biliyor muyuz, geziyor muyuz buraları? Hafta sonu programlarınızı artık Ankarayı gezmeye görmeye ayırabilirsiniz. Çok yer var.

Ankarada Modernle tarihin buluştuğu bir mekanda  Cermodern. Ben bu ikili kavramı seviyorum. Kamusal alanları restore etmeyi ve sanatsal amaçlarla veya müze olarak kullanmayı. İstanbul da bu örnekler daha çok. Eski bir şapka fabrikası müzeye, tütün fabrikası veya elektrik santrali üniversitelere dönüşüyor. çok farklı ve güzel mimariler ortaya çıkıyor. Otantik ve modern çizgiler birleşiyor.üstelik insanlar bu mekanları tanıyor, tarihi geçmişi hakkında bilgi sahibi oluyor….

Ankaraya gelen tüm misafirlerimi önce kale ve hamamönüne gezdirmeye getiriyorum. Tüm Ankaralılar gitmeli, görmeli, burası cıvıl cıvıl olmalı. Zaten bir giden tekrar gidiyor da. Bilen, öğrenen. Ama işte o ilki tüm Ankaraya yayabilsek. Uzaklara gitmeye gerek yok önce yanıbaşımızdakini görelim, gezelim, bilelim değil mi?*(blogger olarak gittiğim her yerin fotoğrafını çekmem gerektiğini fark ettim. Anlattığım, gördüğüm kareleri, güzellikleri göstermem gerek ve internet bu konuda yetersiz kalıyor.)
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya bahçe bebek bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.