çoklu zeka yetenek alanları

Kreşte  ailelere çocukların durumuyla ilgili bilgi veriyorlar, bir test  yapmışlar. ÇOKLU ZEKA yetenek alanları testiymiş. Açıklama kitapçığında söyle açıklıyor:
“Her çocuk bir ya da birkaç alanda gelişim potansiyeline sahiptir. Beynimizde de bir tek bilgisayar yok, birden fazla bilgisayarlar vardır. Bunlara çoklu zekalar denmektedir....” Özetle çocuğunuzun nelere daha yatkın nelere daha uzak olduğunu anlatan bir test. Bütün aileler bunu çok merak eder zaten.
klavuz her zaman yanınızda taşıyabileceğiniz bir kitapçık. Testin sonucuna göre çocuğunuzun yetenek alanlarının özellikleri, neler yapabileceği, nelerden hoşlanıp hoşlanmadığı, geliştirmek için neler yapmanız  gerektiği gibi bilgileri içeriyor. Klavuzda her bölüm için göstergeler, ilgiyle katıldığı çalışmalar, materyaller, öğrenme yolu, meslek alanları ve geliştirmek için başlıkları bulunuyor. Yetenek alanlarını yediye ayırmışlar:
1. Sözel-dilsel yetenek alanı
2. Mantıksal Matematiksel yetenek alanı
3. Görsel-uzamsal  yetenek alanı
4. Kişisel-İçsel yetenek alanı
5. Sosyal-kişilerarası yetenek alanı
6. Müziksel-ritmik yetenek alanı
7. Bedensel-Kinestetik yetenek alanı
Bu testi nasıl uyguladıklarını sordum. Çocuklara resimler gösteriyorlar ve hangi resmi seçeceğini soruyorlar. Mesela “tek başına olanmı yoksa ekip olanmı?”  gibi. Buna göre de bir değerlendirme yapılıyor.
Bu epey önemsenen bir konu. Güzel ve başarılı buldum. Tam net olarak yüzde yüz sonuçları kesin olmamakla birlikte çıkan neticeler çocuğunuzla çok da farklı değil. Doğru çıkıyor diyebiliriz. çınarın bedensel ve soysal yetenek alanı iyi çıkmış.
Belki bunu düzenli yapıp birkaç yıl gözlemlersen ileride hangi konulara yatkın ve yetenekli olduğu konusunda ışık tutabilir diye düşünüyorum. Zaten amaç da bu.  
İnternette bu konuda epey bilgi var. biri de http://cokluzeka.com/ özellikle görsel anlamda çok güzel tablolar, çizelgeler yapmışlar…
Bilinçli olarak yeteneklerine göre çocuklarımızı geliştirmek, yönlendirmek ileride daha başarılı ve mutlu bireyler olmaları için çok önemli bir konu.

2 yorum:

  1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

    YanıtlaSil
  2. bende okul öncesi öğretmeniyim. yeni bir blog sitesi açtım. siteleri ziyaret ederken de sizin sitenize rastladım. gerçekten bir ebeveyn olarak çok güzel bilgiler paylaşıyorsunuz. tebrik ederim. sizi de sitemde görmeyi çok isterim.

    http://birdunyazeynep.blogspot.com/

    YanıtlaSil

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya azkullanılmış bahçe bebek bebek eşyası bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cinaragacim cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk eşyası çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel ikinciel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.