çocuklara sorumluluk verme


Dün bir öğretmenle tanıştım. Çocuklardan konu açılınca sorumluluk vermek için çok geç kalındığını söyledi ülkemizde. Ve bu konuda anne-babalarının çok önemli rolü olduğunu vurguladı. Yani okula başladıktan sonra çocuğa sorumluluk duygusunu yerleştirmenin zor olduğunu. Her şey ailede başlıyor gerçekten. Okuduğum çocuk gelişim kitaplarında, tv ve dergilerde doktorlar, hepsi aynı şeyi söylüyor. Çocuğunuz 7 yaşında halen yemeğini siz yediriyor, ayakkabısını siz bağlıyorsanız işte o zaman olmuyor. Çocuklarımıza küçükken ufak ufak sorumluluklar vererek başlamalı.
Kendi çocuklarına daha 3 yaşında başlamış. Banyolarını kendileri yapması, ayakkabılarını giyip çıkarması için bırakmış. böyle böyle küçük küçük şeyler vererek. Ve yıllardır çocukları kendi başlarına yaşayabiliyormuş hem de hiç sızlanmadan…özendim doğrusu.
Çok önemli ve değerli buluyorum bu durumu. Çocuklarımıza sorumluluk taşımayı öğretmeliyiz. Bu onları hayata hazırlayacak. Ve hayatları boyunca bu şekilde hem kendilerini hem de çevresindekileri daha mutlu edebilecekler. Şahsen ben sorumsuz çok rahat insanlardan pek hoşlanmıyorum. Sorumluluk insanı insan yapan, kendinin işe yaradığını hissettiren ve sonuçta mutluluğa doğru götüren bir olgu bence. Çocukları da bununla ne kadar erken tanıştırırsak topluma o kadar yararlı olurlar diye düşünüyorum.
Çınar’la tek sorunumuz sorumluluk almaması. Kreş başladığında yaşına göre alabileceği sorumluluklarla ilgili notlar gönderildi eve. Okuyoruz, yapmaya da çalışıyoruz ama uygulama başarısız. Bunu kreş psikoloğuyla paylaştığımızda bize “Etiketleme yöntemini” deneyin dedi.  Bu yöntem de çocuğunuzun yapmasını istediğiniz şeyleri bir kağıda olumlu pekiştirerek yazıyorsunuz. Bir aylık bir tablo hazırlıyorsunuz. Ve her gün bunları yapma durumuna göre yıldız, gülen yüz gibi ödül yapıştırma koyuyorsunuz yaptıklarının yanına. Ay sonunda da bunlar sayılıyor. Mesela 50 yıldıza oyuncak, 100 yıldıza dergi, tiyatro-sinema gibi ödüller koyuyorsunuz ve onu teşvik etmiş oluyorsunuz. İlk ay çınar istediklerini kazanamayınca hemen ağlamaya başladı çok bozuldu ama bu ay daha istekli bakalım ne çıkacak?
Bizim başlıklarımızda oyuncak toplama, kendi kıyafetlerini giyip-çıkarma, yemek yeme gibi küçük ama önemli yapmasını istediğimiz konular bulunuyor. İngilizce kelime de var mesela. Ve en sevdiği, hergün yıldız aldığı tek konu da o. Her gün yeni kelime gelip söylüyor, hemen yıldızını yapıştırıyoruz.  Deneyebilirsiniz, gerçekten özendirici bir yöntem. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya azkullanılmış bahçe bebek bebek eşyası bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cinaragacim cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk eşyası çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel ikinciel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.