Üstün dökmen süperrrrrrr…..

Yaklaşık 2,5 saat süren süper bir seminerdi. Stand up gibi de sayılır. Çok güldük belki de ağlanacak halimize. Düşündük de tabii. Her şeyden konuştu. Tarihten, Türklükten, sanattan, kişilikten, sağlıktan, eğitimden….
*Kendimiz neysek çocuğumuz da odur. Aynamız yani. Her şey kendimizle başlıyor. Hastaysak doktora gitmiyor erteliyorsak çocuğumuzda dişini fırçalamayı erteler. Bizden ne görürse onu yapar. Ona kızmaya hakkımız yok.
*Suflörsüz yaşam….yani bağımlı olmayan bireyler. Kendi ayakları üzerinde durabilen. Kendi kararlarını alabilen….ana temamız buydu. Zaten üstün dökmenin felsefesi de bu. Bu olay çok küçükken başlıyor. Mesela biri bir şey verince “Teşekkürederiz teyzesi” dememiz gibi. Sanki o yapamaz, o diyemez gibi…her şeyi onun adına yapmak…ya da kolonya sıkılırken büyüklerin eline dökerken çocuğun başına sıkılması gibi....
*Sonra çağımızın hastalığı depresyona girdi. Çekinmeyin doktora gidin, mutlu olmak için ne gerekiyorsa yapın dedi. Esasında hepimizin arada antidepresan içtiğini söyledi. Basit aferinde, öksürük şuruplarında bile ana maddesinin  olduğunu. Beynimiz için bir ilaç kullanmamızın gayet normal olduğunu. Beynimizi kahve içerek uyardığımızı, ayran içerek nasıl uyku verdiğimizi anlattı.
*Sonra bildiğimiz yanlışlardan bahsetti. Mesela tek çocuğun şımarık olduğu. Ya da uzaydan sadece çin seddinin göründüğü…çinlilierin hepsinin aynı olduğu….gibi….
*Başkalarının düşüncelerine saygı göstermemiz gerekmediğini anlattı. Sadece kişiliğine ve duygularına saygı göstermemiz gerektiğini…
*Kadınların her zaman ezildiğini. Erkeğin mi kadının mı zihinsel zekasının üstün olduğunu sordu. Erkeklerin çıkıyormuş ama nedeni ezilmişlikten kadınların arka planda kalmasındanmış. Mesela şoförlük. Bayanlar neden kötü kullanıyor ya da zorlanıyor park ederken. Bastırılmışlıktanmış. Erkekler 3-5 yaşında arabayla tanışırlar. Babaları alır kullandırmaya çalışır. Ama kızlara böyle yapmazlar. 17-18 yaşında kullanır olurlar. Kadınlar ise hayatlarında 25-30 yaşlarında arabayı görürler. Yani pratik olmadığı için geç öğrenildiği için bu durumdayız hanımlar. Gerçi hiçbir bayan kötü kullandığınıda kabul etmez. Ama bazı gerçekler var. bir erkek gibi kolumuz dışarıda, kulağımızda cep telefonu, vitesli bir arabayı kullanamadığımız ya da tek manevrayla iki araba arasına giremediğimiz gerçekleri... 
*Kadın erkek eşitsizliğinin ahlaki olmadığını….Kız çocukla erkek çocuğa ayırım yapılmaması gerektiğini….
*Hoca yıldız fallarına da inanmıyormuş. Epey ispatlı şekilde bize mantıksız olduğunu anlattı.
*Çocuğunuzun hata yapmasına izin verin. Mesela öğrenerek deneyerek yapmasına. Soğuk bir havada açık bir ayakkabı giymek istiyorsa bırakın giysin dedi. Ama telafisi mümkün şeyler için bunu yapalım. Mesela açık sigara içmemesini içine cam kırıkları koyduklarını deneyerek değil de söyleyerek, uyararak öğretmeliyiz.
 *Çocuklarımızı değiştirmeye çalışmadan onları dinleyerek ve anlayarak gitmemiz gerektiğini. Ve tabiyki çocuğumuzun her şeyi bizden örnek aldığını. Sigara içerken bu zararlı kötü bir şey demenin anlamsız olduğunu.
*annelerin çocuklarına zorla yemek yedirme sevdalarından. Otellerde çocuğunun peşinden koşan biri görürseniz türktür ve zorla yemek yedirmeye çalışan annedir genellikle.
*Kitap okumanın öneminden uzun uzun bahsetti. Bakın tatil yerlerinde elinde kitap biri görürseniz mutlaka turisttir.
*Çok kaliteli müzisyenlerimizin olduğundan. Güzel müzikler yaptığımızdan. ama bilmediğimizden...
Bunlarla hayatımızın kalitesini arttıracağımıza. Spor yaptıkça yapmak, yemek yedikçe yemek, kitapta okudukça okumak istiyor insan. Başlangıç noktası kırılınca gerçekten keyif almaya başlıyorsunuz.
Bunlarla ilgili örneklerle uzun uzun anlattı çoğumuzun bildiği şeyler ama önemsemediği ya da görmediği noktalara değiniyor. Esprilerle karışık hoş oluyor. Burada uzun uzun anlatmam mümkün değil. Mutlaka gidin görün dinleyin derim.
Sonu da her şeyin kendimizde bittiğiyle bitirdi. “Hayatımızın doğumundan biz sorumlu değiliz ama ölümünden sorumluyuz” dedi. Kaliteli yaşamak ve sonunu iyi kapatmak çok önemli. Kaliteli yaşamanın önemiyle başladı ve yine onunla bitirdi.
Bunca şeyden sonra ben iyi anne baba değilim, ne çok yanlış yapmışım demeyin böyle düşünmeyin. Siz olumsuz yaptığınız şeylerin yanında o kadar olumlu şeyler yapıyorsunuz ki önemli değil dedi.
Önemli olan kendimizi geliştirmeye çalışmak
ÖZETLE HARİKAYDI. BÖYLE İNSANLARIN ÇOĞALMASI DİLEĞİYLE…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya bahçe bebek bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.