BEBEKLER ÇOK ÇABUK BÜYÜYOR...

BEBEĞİNİZ SÜREKLİ GELİŞİYOR
Nasıl hamilelikte hafta hafta gelişimlere ay ay değişimlere bakıyorsak bebek doğduktan sonra da onun için bu takibi yapmaya başlıyoruz. Gerçekten çok çabuk büyüyorlar. 0-6, 6-12, 12-18, 18-24, 24-30 diye dönemsel gelişimleri devam ediyor. Bu ayırımları çok hassasiyetle yapmışlar sanırsam. Fiziksel ve bedensel gelişimlerini göz önüne alarak çıkarmışlar. Ve her 6 ay bitimi bıçak gibi keskin net.yani değişiyor aralardaki farkları çok hissediyorsunuz. Gerçi ay ay bile birçok değişiklik oluyor ama bu altı aylık periyodlarda değişimler daha kökten radikal.
1 yaşına kadar ayda bir doktor muayenesine götürüyorduk. Özellikle ilk aylar çok ihtiyaç hissediyorsunuz. Ama sonraki zamanlar 6 aydan sonra birazda size bağlı. Seyrekleştirebilirsiniz. 1 yaşından sonra 3 ayda bir kontrole götürüyoruz. Tabii bu aralarda hasta olmazsa ya da özel bir durum çıkmazsa. Biz kreşe başladıktan sonra Çınar çok sık hastalanmaya başladı. Zor bir dönem gerçekten tam iyileşti diyoruz bir hafta sonra yeniden burnu akmayla başlıyor. Ve devam ediyor, boğaz kızarıklığı falan. Yazın bu kadar hasta olursa kışı tahmin edemiyorum. Gerçi bu sene yazında iklim değişik biraz. Sabahları ve akşamları gayet serin oluyor. (Konudan konuya atlamadan bebeklerimizin gelişimine devam edeyim)
Birkaç ay ara ile sürekli bir şeyler yapmasını bekliyorsunuz. Çünkü başlıyor ve geliştirip tamamlamasını istiyorsunuz. İlk yaptığımız DİŞ çıkarma. Çınar 6 aylıkken çıkarmıştı. Tabii bu diş çıkarma dönemi öyle bir iki ayda bitmiyor. Nerdeyse 2 yıl boyunca devam ediyor. Sanırım 2 yaşına kadar 20 diş çıkarırlarmış. Hele bu azı dişleri biraz zor çıkar. Önce yerleri şişer, kızarır, kaşınır. Sonra patlar. Azı dişleri yarım yarım yarılarak çıkıyor. Allah gerçekten bebeklere bize göre çok iyi dayanma gücü vermiş. Çınar bu konuda iyiydi. Yani öyle ateşi, ishali falan olmadı. Sadece o dönemler huysuzlanıp, çok mız mız oluyor. Bir de süper bir ağız akıntısı. Ağzımız 3 aydan beri akıyor diş çıkarmadığı dönemde bile aktı. Ve benim en çok kullandığım malzeme önlük oldu. Halen takıyorum. En çok aldığım malzeme diyebilirim. Şimdi kıyafetinin içine takıyorum alttan ıslanmasın diye. ne de olsa büyüdük….)))bu durum herkeste değişebiliyor. Hatta çok ağzı akıyor diye gaytasına bile baktırdık ama bir şey çıkmadı. Yani yapısal biraz. Benim arkadaşlarımda ağzı hiç akmayan bebekler de var…
6 aylık dönemde en önemli şeylerden biri de EK GIDAYA başlamak. Alışacakmı, yiyecekmi derken hepsi geçiveriyor.
Sonra EMEKLEME. Gerçi Çınar pek emeklememişti. Yavaş yavaş ayakta durarak, tutunarak başlayıp düşe kalka yürümeye başlamıştı. Yürürken arada yerde oturarak emekleme hareketleri yapmıştı. Çok komik ve tatlıydı. Poposunun üstünde emekledi biraz.
İlk YÜRÜMEsini hiç unutamam. Ben mutfaktaydım o da arka odadaydı. Orda oynuyormuydu tam hatırlayamıyorum ama kafamı bir çevirdim kolidordan bana doğru geliyor. Hiç unutamam şok geçirmiştim. Çınar çok düşen bir bebekti çünkü 10 aylıkken biraz erken yürümeye başlamıştı.
Tabii bu aralarda ağzından çıkan her kelime kıymetli, sürpriz, seviniyorsunuz. Hele o İLK KELİMELERİ. İlk anne-baba demesi yokmu?
Kendi kendine YEMEK YEMEYE BAŞLAMASI bile önemli bir dönem.yarısını üstüne dökerek hafiften etrafı batırarak..ama olsun hepsinin dönemi var geçiyor.
Derken zamanla kelimeleri söylemeye başlıyor. Şimdi KONUŞMA evresindeyiz, tam söküleceği günü bekliyoruz.
Her aşaması ayrı bir zevk ayrı bir dönem. Çok çabuk geçiyor. Kıymetini bilin sakın atlamayın. Özel durumlar bunlar bir daha yaşanır mı bilinmez?(başka bir çocuk olursa...)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya bahçe bebek bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.