ikinci çocuk...

29. haftadayım…artık 3. trimester dedikleri son aylarıma girdim. sayılı günler azalıyor. Zaman su gibi gerçekten. Bunu en iyi doğan ve büyüyen çocuklar anlatıyor bize…
Düşünüyorum da hiç çıkmasa oradan ben rahat o rahat. Ekstra bakıma ihtiyacı yok, öyle orada kendi kendine büyüyor. Aşısı, hastalığı, ağlaması, açlığı hiçbirşeyi yok. Düşünüyorum da çocuğun en az külfeti olduğu zaman bence anne karnı. Şimdi çınara bakıyorum da. hatta şu son 3 yıla hiç bitmiyor eksikleri,  ihtiyaçları. Hergün artıyor. Büyüdükçe istekleri, talepleri de artıyor.
Böyle daha rahat ve telaşsız geçiyor günler. Ben hasta olduğumda bile o karnımda iyi ve bunun verdiği rahatlık var. Oysa doğmuş olsa kim bakacak, ne olacak telaşı başlıyor. Ne kadar büyüse de. Geçen hafta çınar hasta oldu ateşi vardı ben işyerinden izin alamadım ve öyle çocuğu kreşe gönderdim. Kalbim ve aklım onda kalarak, üzülerek. Ama böyle bir şey işte çalışan bayanın yanında destekçi yardımcı da yoksa vay haline. Zor durumlar yani. Şimdi de minik kuzuma kim bakacak telaşına girdim.
sanırım adını nil koyacağız artık. Çınarın ısrarla nil istemesinin ardından onu kabullenmesi ve onure olması (ağbisi ismini koydu) gibi nedenlerle kırmak istemiyorum. Zaten başka bir ismi de kabul etmiyor.
Şimdi nil’e kim bakacak sorusu gündemde. Çınara bakan cici annesi yeni işe girdi tanımadığın birine güvenip bırakmak ne zor. Ben hep o bakar bildik tanıdık diye düşünmüştüm ama hiçbirşey planlandığı gibi olmuyor tabii…özetle zor günler kapıda…
bazen de yeni bir bebeğim olacağı, çınarın üstüne nasıl gül koklayacağımı düşünürken kendimi buluyorum. Çok garip geliyor, inanamıyorum. Sanki o hep varmış son üç yıl değil hayatımın her zamanında yanımdaymış benden bir parçaymış gibi geliyor. Acaba kızımda da böyle olacak mı?
İkincilere ya da ilk olmayanlara diyelim biraz haksızlık yapıyor gibiyiz. En azından kendim öyle hissediyorum..daha birincinin yorgunluğunu atamamışken, araları çok yokken maalesef birinci kadar özen gösterecek halimiz kalmadı. Çınara hamileyken özel müzikler dinleme, beslenmeyi önemseme, odasını hazırlama, onunla konuşma, sürekli onu düşünme modundaydım. 9 ay onunla yaşadım, birlikteydik hep. Ama kızımda sanki o yokmuş gibi yaşıyorum. Belki de doğrusu bu. hamileliği doğal ritmine bırakıp yaşamak. Biz çınarda çok tedirgindik. Karnım ağrısa doktora giderdim veya korkardım. Her şey çok daha planlı ve özenliydi. Şimdi ise olduğu gibi, rahatım, endişelerim yok. Kendimi kısıtlama yok, çok doğal yaşanan bir süreç. Bir bakacağım doğmuş ne zaman büyüdüğünün bile farkında değilim…ona alışveriş de henüz hiç yapmadım, hiçbirşey almadım pek niyetim de yok doğrusu. Çünkü her şeyden fazla fazla evde var. Artık ağbisinin ayırdığım yenilerinden yararlanacağız. Ama tabii yine dayanamaz ufak tefek kız bicileri alırım.
Çınara o kadar çok şey alınmış ki ikinci bir çocuğunda bunlardan yararlanması hoş olacak. Yoksa yazık olacaktı hepsi yeni nerdeyse. Ne kadar çok eşyamız olduğunu ve onlarla yaşadığımızı ancak taşınırken toplanınca anladım. aman allahım en çok çınarın oyuncakları çıktı. Kaç büyük torba ve kutu yaptım bilmiyorum. Bitmedi topla topla…tüketim toplumu olduk tabii. Her şey çok çekici. Hele yılbaşı üzeri dükkanlar, hediyelikler her şey birbirinden renkli ve güzeldi…alma da dur en iyisi çıkmamak, görmemek. Görünce dayanılmıyor. Neyse özetle her şeyi fazlasıyla hazır, donanımlıyız artık. Deneyimliyiz de. Bakalım doğduktan sonra da bu rahatlık devam edecek mi yoksa ilk çocuktaki gibi panik mi olacağız? Emzirebilecek miyim? İçimde kalan bir ukteyi gerçekleştirebilecek miyim? Zaman neler gösterecek?
Bu hamilelikten hiçbirşey anlamadım doğrusu. Etrafınızdakiler bile kanıksayıp ilkindeki gibi size özen göstermiyorlar bilginiz olsun…yani her şey farklı ilk hamilelikten…. bu ay bacak kramplarına karşı magnezyum içmeye başladım. Yani bebe asprini, vitamin ve magnezyum alıyorum. İsteyen demir ilacı da içebilir sanırım(kansızlığa karşı). İyi ki kıştayız çünkü bana çok fazla sıcak basıyor. Tabii bu aralar gripte salgın. Ben de geçen günlerde yatanlardanım. Aman gribe dikkat ilaçta alamıyoruz biz hamileler…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya bahçe bebek bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.