Müze kültürümüz

Ankara’da 56 müze var. Ve 56.sı Satranç müzesi. O kadar harika bir müze ki Ulus Altındağ Belediyesinin hemen arkasında. Satrançlar o kadar güzel ki her birine ayrı ayrı bayıldım. Dünyanın dört bir yanından gelen satrançlardan çocuklara göre olanlar genelde ABD’dendi ve çok hoşlardı. Her satranç ülkesinin kültürünü yansıtıyordu. Birçok çizgi film kahramanının satrancını yapmışlar.

Sanırım İstanbul’da da Ankara’nın  en az 2 katı müze vardır.  Londra’da yaklaşık 1000’ yakın müze ve sanat mekanları varmış. Rakam biraz uçuk gibi görünse de sanırım her köşede bir müze var. Ve bu işi çok önemsiyorlar.

Müze kültürümüz artık değişmeye başladı. Eskiden bizim bildiğimiz girip şöyle bir dolaşıp çıkılan yer değil de uygulamalı eğitim verilen, atölyelerle eğlenceli aktivitelerin yapıldığı mekanlar haline dönüşüyorlar. Birçok müzede artık bunları görmek mümkün. Bunlardan biri de Anadolu Medeniyetleri Müzesi. Bu müze üstelik 2007 yılında Avrupa’nın en iyi müzesi seçilmiş. Yani kesinlikle görülmeye değer…

Mutlaka gidilmesi gereken birkaç müzeden birkaçı da:
  Etnografya Müzesi
  Resim ve heykel müzesi
 Oyuncak müzesi
  Beypazarı yaşayan müze
  Ulucanlar cezaevi müzesi

  Cumhuriyet Müzesi

  Çengelhan müzesi

  MTA Tabiat Müzesi ücretsiz müzelerden biri. Ücretliler de cüzi rakamlarda zaten.
   

56 müzenin hem Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün hem de Ankara Kalkınma Ajansının çıkarmış olduğu fotoğraflı, tanıtıcı çok güzel müze kitapçıkları var. Her hafta sonu 1-2 tane gezilse süper olur. Bence okullar bu işe daha çok eğilmeli müzeler bir kültür, eğitim alanı olmalı. Çocuklar sık sık götürülmeli. Moskova’da gittiğimiz resim müzesinde öyle çok çocuk vardı ki ders işliyorlardı orada. Çocuklara tarihi, geçmişi öğretmenin en pratik yolu bence de…. 
                     Bol müzeli gezmeler dileğiyle….

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya bahçe bebek bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.