beşinci hastalık deyip geçmeyin...


BEŞİNCİ HASTALIK;
Geçirenler bilir ama geçirmeyenler için bu da ne hastalığı diyebilir. Ben geçirene kadar bilmiyordum ve benim için ağır bir tecrübe oldu. Beşinci hastalık ismini bildiğimiz 4 bulaşıcı hastalıklardan sonra olduğu için almış.
Önce 5 yaşındaki oğlum çınar oldu. Çınar hafif geçirdi. Yanakları böyle tokat yemişçesine kıpkırmızıydı. Yüzleri tatlı görünüyor amaJ)) Bacak ve kollarda harita gibi kırmızı döküntü oluyor. Birkaç günde kendi kendine geçti. Sonra kardeşi Nil’e geçti. Nil küçük olduğundan onda ateş oldu ama o da 4-5 günde geçti. Sonra sıra bana gelmiş. Ama benimki çok ağır geçti. Önce vücudum da sızlanma, ağrı oldu bir hafta kadar. Ama tabii anlayamadım ceryanda kaldım ya da klimadan oldu diye düşündüm. Ardından kol ve bacaklarım kıpkırmızı döktü. Yüzümde yoktu ama. Kızarıklık olan yerlerde hafif kaşıntı ve yanma oluyor.
http://www.doktorsitesi.com/yazi/parvovirus-b19un-hastaliklardaki-rolu-/4140
2 gün öyle geçti. 3. gün bir uyandım ki ellerim ayaklarım bileklerim nasıl şişmiş. Zor hareket ettiriyorum. İyi ki şu internet var. Erişkinlerde özellikle kadınlarda eklemlerde ağrı, iltihap, şişlik olabilir yazıyordu. Tabii bu ilk gün bu beni biraz rahatlattı geçici olduğunu düşünerek. Ama ertesi gün, ertesi gün hergün birbirinden daha kötü uyanıp yürüyemeyince çok korktum. Allahım bu ne dedim. Nasıl ağrılarım arttı, ellerimi kullanamaz oldum, ayaklarımı da. ayakta duramıyordum dizlerim bütün vücudum o kadar çok ağrıyordu ki. Bu nasıl bir hastalık iltihaplı eklem romatizması atrit dedikleri. Böyle 4 gün hiç kalkamadan yattım ve gerçekten beşinci hastalıktan mı  yoksa başka birşeydenmi diye çok endişelendim. 4. gün şişliklerim inmeye başladı, ağrılarım azaldı. sonra bir anda 5. gün kesildi. Ve ben dünyaya yeniden gelmiş gibi hissettim. Çok kötüydü çok. Yürüyememek, ellerini kullanamamak. Bir şeyi tutamıyorsunuz, bezi sıkamıyorsunuz. En kötüsü çocuğunuzu kucağınıza alamıyorsunuz. Özetle beşinci hastalıktan bu hale geldim ama geçti. Kalıcı bir şey bırakmadı ya da başka bir hastalık değilmiş. Çok hafif bir hastalık gibi görünse de, ilaç gerek yok, kendiliğinden geçer dense de erişkinlerde zor bir dönem olabiliyor. Ağrı kesici aldım ama faydasını pek görmedim. En çok da kaç gün sürecek, ne zaman geçecek diye hergün bekliyorsun. En fazla 1 hafta sürüyor bu zor dönem diyebilirim, bende öyle oldu.  
1,5 aydır hastalıktan kurtalamıyorum. Gerçi hassas bir bünyem var bunun da en önemli nedeni bademciklerimin küçük yaşta alınması. Önemli bademcikler çok gerekmedikçe aldırılmamalı gibi geliyor.
Önce ağır bir beta enfeksiyonu geçirmiştim. Yani boğaz iltihabı. Sonra bu…eklem iltihapı. Hayırlısı bakalım…işallah son olur…
http://www.doktorsitesi.com/yazi/beta-mikrobu-nedir-/1363
Akut eklem romatizması diye bir hastalık okudum şimdi. Gerçekten o da korkunç. Lütfen dikkat edelim çocuklarımızda hiçbirşeyi atlamayalım…
http://www.webanne.com/hastalikadi.asp?id=74
Allahıma şükrediyorum sağlık gibi güzel bir şey yok. Özellikle romatoid atrit hastalarına şifalar diliyorum. İnanılmaz zor bir hastalık. Yaşayan bilir……..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya azkullanılmış bahçe bebek bebek eşyası bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cinaragacim cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk eşyası çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel ikinciel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.