erken emeklilik...

kadınlara erken emeklilik müjdesi gibi bir haber ama anlayamadığım noktaları var.
"Kadınlara dört yıl erken emeklilik hakkı doğdu. SGK yayınladığı bir tebliğle, sigortalı olmadan önce anne olan çalışan işçi kadınlara 4 yıl erken emeklilik şansı tanıyor. Bir çocuk için 2 yıl, iki çocuk için 4 yıl ama bütün çalışan annelere değil!..
Sigortalı kadınlara 4 yıl erken emeklilik geliyor, yalnız çocuk sahibi olanlara...Tüm sigortalı işçi kadınlar, sigortalılık başlangıcından önce veya sigortalılık bitiminden sonra gerçekleşen doğumlar için başvuru yapabilecek. Her bir çocuk için 2 yıl ama bir yere kadar. Ancak 2 çocuk için yapılabilecek. 4 yıllık asgari borçlanma bedeli 11 bin 680 lira tutuyor. Bir ay içinde bu parayı ödeyen haktan yararlanabilecek.
SGK'nın yeni tebliğine göre, eğer kadın işe girmeden doğum yapmışsa 4 yıl erken emekli olacak. Ancak işe girdikten sonra doğum yapmışsa erken emeklilik şansını kaybediyor.
Bu kadınlar prim günü eksiği varsa tamamlamak için doğum borçlanması kullanabilir. Uzmanlar, eğer borçlanma yapılacak yıl 1990'dan önceyse emekli maaşına hiç etkisi olmadığını, bu nedenle günlük 8 lira prim ödemeyi öneriyor. 1990 ile 1999 arası için borçlanma yapılacaksa günlüğü 12 liradan ödenmesi öneriliyor. Ancak 1999'dan sonraki dönem içinse 52 lira ödenmesi öneriliyor. Çünkü bu tamamen maaşa yansıyacak.
SGK henüz uygulama genelgesini çıkarmadı. Bu haktan yararlanmak isteyen sigortalı kadınlar genelgenin çıkmasını beklemek zorunda."
özellikle altını çizdiğim kısmı tam anlamamakla birlikte umarım güzel ve hepimizin işine yarar birşeydir. genelge tam çıksın da herhalde anlarız. zaten bu emeklilik yaşlarını o kadar ötelediler ki 4 yıl bile kurtarmaz bizi. kadınlar için özel birşeyler olmalı. ev-iş-çocuk bakma üçgeninde çok daha fazla yıpranıyoruz. 55 yaşına kadar çalışmak da hiç adil değil. herhalde sonra hastalıklar..zaten geriye 10 yılımız mı kalır bilinmez...emekliliğin süper tadını çıkarırız artık:)))

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya bahçe bebek bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.