Bedenlerimizle barışık yaşama...

Geçen gün gazetede okuduğum bir yazı çok ilgimi çekti ve Amerika aklıma geldi. İnsan profili, insanların rahatlığı, özgüvenleri…Bedenleriyle barışık rahat ve mutlu olmaları. Çevre veya kimse umurlarında değil. Kendileri için yaşıyorlar. Neler neler gördüm çok şaşırdım. Selülitli, büyük popolu, büyük memeli, her yeri çatlaklı, kilolu, göğüsleri dışarıda, yarı çıplak  gördüm de gördüm. Saçları acayip renk ve modelde olanlar… Ama bir kişi bir kişiye dönüp bakmıyor. Ben bakıyordum bir tek herhalde. Çünkü alışık değilim, yabancıyım, birtakım önyargılarla büyütülmüşüm. Farklı geliyordu. Tabii sonra utanıyordumJ

Gazetede” benim bedenim olumlamam” yazısını görünce bu görüntüler gözümün önüne geldi. Sanırım kadınların bu durumlarını Amerika yıllar yıllar önce haletmiş. Gerçi orada cinsiyet ayırımı da yok. Sadece kadınların değil tüm yaşayanların desek daha doğru olacak. Dış görünüşle kimse ilgilenmiyor çünkü. Ben gerçekten her anlamda gerçek özgürlüğü orada hissettim desem sanırım abartı olmaz.  

O ‘ideal’ beden öldü yaşasın beden olumlama


Gazeteden;

….“Bu kavram, bedeninle ilgili tüm dışarıdan müdahaleleri reddetme özgürlüğü veriyor. Bedenimizi algılama biçimimiz, toplumsal bakışla şekilleniyor. Kıllarım mı çıkmış, göbeğim mi var, kemiklerim mi sayılıyor, saçlarıma ak mı düşmüş; hepsini sayabiliriz.

Şişmanlar, zayıflar, lekeliler, vitiligolular, akneliler, selülitliler, engelliler, translar... Özetle bedensel özellikleri, yönelimleri veya tercihleri üzerinden tanımlananlar... Hepimize sürekli dayatılan ‘ideal’ algısına karşı çıkmanın vakti gelmedi mi? Dünya bunu tartışıyor, ‘body positivity’ kavramının peşinden koşuyor. Türkiye’de ‘beden olumlama’ hareketini yaygınlaştırmaya çalışan dört kadınla meselenin özüne indik.”……….
Bizde dış görünüşe göre ötekileştirme, ayrıştırma çok var. Toplum olarak dışlıyoruz hatta farklı olanları sevmiyor istemiyoruz. Bu kıyafetiyle Türkiyede olsa kadına kesin saldırırlardı dediğim çok durum oldu. Ne yazık yani. Bizim daha çok yolumuz var gibi görünüyor. 

Bu resimler çok hoşuma gitti paylaşmak istedim. Daha özgür günlere...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya bahçe bebek bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.