D VİTAMİNİ

Önemini yeni farkettiğim ve herkesle paylaşmak istediğim d vitamini mucizesi. Meğer geçen yıl ki yorgunluğumun, uyku halimin sebebi oymuş…neyse ki keşfedildi de rahat bir nefes aldım. Dinçleştiğimi fark ettim. O acayip yorgunluk kalktı üstümden.
Yıllardır haberim olmayan ve çoğu rahatsızlığımın nedeni, basit bir d vitamini eksikliğiymiş…çok düşük çıktı. Sanırım tıpta da önemi yeni yeni ortaya çıkmaya başlamış. genelde hepimizin bildiği sadece kemik hastalıkları için önemli olduğudur.

D vitamini neymiş de bizim haberimiz yokmuş. Sabahları yorgun dayak yemiş gibi kalmaktan tutun da, iştah hormonunu yönetmesinden çıkın….sağlıklı dişler, depresyondan koruma….inanamadım doğrusu.
Bendeki sıkıntılar şunlardı:
 1. Yorgunluk
 2. Açlık
 3. Kaslarımda dolaşan ağrılar
 4. Dişlerimdeki çürümeler
 5. Bağışıklık sisteminde zayıflık…
Ve nerdeyse hepsi düzeldi. Yaklaşık 2-3 aydır takviye alıyorum ve değiştim. Tabii doktor sadece yorgunluk yapar demişti ama biraz araştırıp okuyunca anladım ki birçok şeyde etkisi varmış ve doğru olduğunu düşünüyorum. Mesela açlık olayında.
Dişlerimde bile son birkaç aydır çok sorun yaşadım d vitaminimin çok düşük olması neden olabilirmiş meğer hiç bilmiyordum….tabii doğum sonrası bazı vitaminlerimizin özellikle emzirirken azalması doğal herhalde. Önemli olan bilip, takviye almak….

eğer d vitamininiz düşükse:
 •  gün boyu açlık yaşarmışsınız.
 • kaslarda ağrı ve güçsüzlük olurmuş
 • “…fibromiyalji tanısı alanlar ve kronik bel ağrısı olan hastaların önemli bir kısmında D vitamini düzeyi düşük saptanmış…”
 • “….D vitamini eksikliğinde kadınlarda daha yaygın görüldüğünü hatırlatan Dr. Aydoğ, bunda doğum ve emzirme periyotlarının etkili olduğunu, özellikle doğum sonrası yaygın ağrılar olduğunu….”
 • Sağlıklı Dişler için…
 • Depresyondan bile koruyormuş. 
Bu kadar önemli ama doktorların çoğu bakmıyor kimse bilmiyor öneminin farkında değil…siz siz olun özellikle kadınlarımız bu basit gibi görünen ama önemli vitaminizin durumunu öğrenin….

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya bahçe bebek bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.