doğumdan sonra annelerde saç dökülmesi

benimde doğumdan sonra bir süre saçlarım çok dökülmüştü. ama biteceğini bildiğim için çok endişelenmedim. gayet  normal yani merak etmeyin düzelecek... konu hakkında bilgi (alıntıdır):
Normalde herhangi bir anda saçların %90’ı büyürken, %10’u dinlenme döneminde bulunur ve bu dinlenme dönemindeki saçlar 2-3 ayda bir dökülür. Gebelikte ise östrojen hormonunun etkisinden dolayı bu saç döngüsünde değişiklikler olur ve daha çok saç teli dinlenme dönemine geçer ve gebelikte saçlar çoğunlukla gürleşir, sıklaşır, doğumdan sonra ise bu saçlar dökülmeye başlar.
Gebelikte genellikle saç dökülmesi olmaz. Doğumdan sonra görülen saç dökülmesi kalıcı saç kaybına veya kelliğe yol açmaz, doğumdan bir süre sonra düzelmeye başlar. Saç dökülmesi genellikle doğumdan 2-3 ay sonra başlar ve 3-5 ay kadar devam eder. Saçların dökülmesinin sona ermesi ve normale dönmesi için doğumdan sonra 6-12 ay geçmesi gerekebilir.
Saç kaybını azaltmak için önerilenler şunlardır:
- Sıkı toka takmaktan kaçının
- Bol miktarda meyve ve sebze tüketin
- Biotin ve silika içeren şampuanlar kullanın
- Saçınızı ıslakken, yumuşak fırçalarla tarayın
- Sert taraklar kullanmayın
- Doktorunuzun önereceği vitaminler saç dökülmesini azaltabilir
- Fön çekilmemesi ve saç kurutucularının soğuk ayarda kullanılması önerilir.
http://www.dermatology.svhm.org.au/Skin%20Ed/MCH%20Translations/Translations/Turkish%20translation/TURKISH%20Postpartum%20Hair%20Loss.pdf adresinde de açıklayıcı bilgiler mevcut.

Hiç yorum yok