Tv deki dizilerden...

Bu yazımda tv dizilerinden bahsedeceğim. Dijital platformlardaki dizi ve filmler başka yazımda...

Gerek kitap okurken gerek dizi yada film izlerken gerçek yaşamın içinden olması her zaman daha çok ilgimi  çekmiştir. Biyografi türü yani. Sanırım benim gibi ilgi alanı gerçek hikayeler olan çoğunluktaymış ki çekilen diziler daha çok ilgi çekmeye başladı. Benim için en ilginç yanı insanların neler yaşadığını öğrenmek, görmek. Yaşam dediğin şey gerçekten zor. Ama bazılarına çok daha zor. Bir emeklinin söylediği şu cümleyi unutamadım: Bir canımız var o da başımıza bela olmuş....

Gülseren Buğdaycıoğlu'nun  kitaplarının birçoğunu okudum. Dizileri de  bu yüzden tutuldu tabii. Çünkü gerçek yaşamlar. Ve altında hep psikoloji var. Psikoloji hayatımızın anlamı. Tüm hastalıkların sebebi. Yeni yeni aydınlanmalar farkındalıklar oluşuyor toplumumuzda. Benim çok ilgimi çeken bir alan oldu psikoloji, bilinçaltı, beynimiz. Ne yaşıyorsak anne karnından başlıyor bilinçaltımıza aktarılmaya. Ve bebeklik, çocukluk çok önemli dönemler. Son yıllarda bu konularda çok şey öğrendik. 

Yazarın hangi kitabı hangi diziye çekildi listesi aşağıda. Son iki dizisi de güzel ama kitapları belli değil. 

  • Hayata Dön - İstanbullu Gelin. .
  • Camdaki Kız - Doğduğun Ev Kaderindir. ...
  • Camdaki Kız - Camdaki Kız. ...
  • Madalyonun İçi - Kırmızı Oda. ...
  • Madalyonun İçi - Masumlar Apartmanı
  • Yalı Çapkını
  • Çöp Adam


Kızılcık Şerbeti ve Ömer gibi farklı içerikli dizilerde tutuyor gibi. Çünkü tamda bizim  anlatıyor. 

Doğuda ve güneydoğudaki ağalı, töreli diziler nasıl ilk çıktığında tuttuysa ve birçok şeyi o dizilerde görüp öğrendiysek şimdi de toplumdaki başka hassas dengeleri içeren dizileri izliyoruz. Mafyalı, ağalı, kırdılı döktülü diziler pek izlenmiyor gibi. Farklı konular görmek, izlemek istiyoruz tabii. Hele de bize dokunan tam da içinde olduğumuz yaşamları anlatıyorsa.

Şimdilerde tam hayatımızın içinde yaşanan olayları gösteren bu iki dizi iyi gerçekten. Kültür farklılıkları yaşamı algılayış biçimimizi nasılda etkiliyor çok net görüyoruz. Ufacık şeylerden neler oluyor bitiyor. Neler neler yaşanıyor.  İki kişi evlenmiyor, ailelerde evleniyor. Bu izlediklerimiz gerçek yaşamların hikayeleri. Ne kadar çok kişi ailesi istemediği için sevdiği kişiyle evlenememiştir kim bilir. 

                                             Herkese iyi seyirler...

Hiç yorum yok