Ankara’nın leziz tatları eskimeyen lokantaları…

Bu aralar epey ünlü bir o kadar da eski olan lokantalara gittim. Ankaralıların birçoğu  bu mekanları biliyor olabilir. Ama benim gibi bilmeyenler ve dışarıdan gelen misafirlerimiz için yine de yazmak istedim.
Haşlama et sever misiniz? Ben eh işte. Burası haşlama etiyle meşhur. Ama gerçekten yedikten sonra kararınızı verin bence….Çok lezzetliydi. Bolulu Akın lokantası. Eski garajlarda. Mekan pek iç açıcı görünmüyor salaş bir yer. Ama içerisi kalabalık. Meşhur eski bir yermiş. Etlerin özenle seçildiği belli. Yeni yerleri Hacıbayram’da açılmış. (Fotoğraf çekmeyi unutmuşum malesef :((  )


 Şahin Usta…Köftesiyle meşhurmuş ama biz et ve tavuk şiş yedik. Çok güzeldi. Mekan temiz şık görünmesiyle birlikte ben en çok kız garsonları sevdim. Bir örnek kıyafetlerini. Güler yüzlerini…Hem de Ulus’ta Kazım Karabekir Caddesi Askinin arkasında bir sokakta. Güzel güzel kızlarımız garsonluk yapıyor nasıl sevindiğimi anlatamam. Ne de olsa böylesi manzaraları çok görmüyoruz. Masanızı bol tere marul gibi yeşillikler geliyor servis hızlı ızgaralar lezzetli daha ne olsun…Üstünel Köftecisi de burada. Burası daha küçük salaş bir yer. Masanızın ortasına böyle kocaman her türlü yeşillik ot getirip koyuyorlar arkasından da leziz köfteler geliyor. Farklı  bir sunum ve ambiyans…Hazır Ulus bölgesinden bahsetmişken iyi olan birkaç yer adı daha verebilirim. Eğer bu bölgede çalışıyorsanız sık sık gittiğiniz mekanlar oluyor. Boğaziçi Lokantası mesela. Bol turist geliyor buraya çünkü Türk mutfağı sulu yemeklerimiz var. Hepsi birbirinden lezzetli görünüyorlar. 

Uludağ Kebap Hacı Urfalı Mehmet  ve Kebabistan’ada gidilebilir. Kebap çeşitleri  buralarda sizleri bekliyor….
Ulus’ta Kaledeki şirin cafelerin de ayrı bir yeri var. Tarihle iç içe olmak isterseniz Cafe Ankara Kirit Cafe  Gramafon Cafe ve yeni açılan birçok mekan var kalede. Hatta kale içinde konaklarda da yemeğe gidebilirsiniz. Üstelik buralar çok ekonomik. Pirinç Hanın avlusunu da unutmayayım…Ankara’da en sevdiğim ruhumun dinlendiği keyif aldığım mekanlar Kale’de…Herkesin buraları ziyaret edip görmesini diliyorumJ  
Herkese afiyet olsun….
-->

1 yorum

  1. Ne kadar güzel görünüyorlar :D Ankara'ya gidince uğramak lazım :D www.acemiden.com

    YanıtlaSil