çocuklarımız herşeyimiz...

             13 mart’dan beri 4 gündür psikolojisi yıkılmış bir Ankara var. Telefonlara gelen mesajlar ürkütücü. Mart ayında Ankara’yı kan gölüne çevireceklermiş. Daha bitmemiş yani. İhbarlar ihbarlar. Asılsız ya da gerçek. İnsanların ürkmesi, psikolojilerinin bozulması için yeterli. Belki amaçları da bu. Ama bir gerçekte var bu 3. Patlamaydı.
              Esasında bunları burada yazmak hiç hoşuma gitmiyor. Bu güzel blog sayfalarını böylesine karalamak yakışmıyor. İleride çocuklarımıza güzel anılarla dolu sayfalar bırakmak istiyorum. Ama çocuklarımı ne kadar çok sevdiğimi de ancak buradan anlatabilirim diye düşündüm.
                   Aklıma gelenler hatta çıkmayanlar. Bende kör bir bombaya gidersem.  Ya da aracımın içinde yanarsam. Olur ya neden olmasın bizim o gençlerden, kaybettiğimiz güzel insanlardan ne farkımız var. İşte o zaman esas endişeleniyorum. Hiçbir şeye konsantre olamıyorum, çalışamıyorum.
                      Daha çocuklarım küçük. Kim onları benim kadar sevebilir, düşünür, korur kim???Bana bir şey olursa en çok ihtiyaçları olduğu yaşlarda annesiz ne yaparlar?Daha yapacağımız onca şey varken. Daha mezuniyetlerini, başarılarını görmeden. Annesiz kimsesiz gibi. Bir yanları hep eksik kalarak mı yaşayacaklar. Evlilikleri, askerliği neleri neleri var…Onları o kadar çok seviyorum ki nasıl bir dünyaya getirdim diye hayıflanıyorum, üzülüyorum. Tek isteğimiz güvenli ve huzurlu bir yaşam. Bunu sağlayamayan bir ortamda çocuklarımızı biz nasıl koruyacağız. Kendimiz bu kadar endişeli iken evde onlara çaktırmadan nasıl gülüp huzurlu olacağız?
                Çocukların  içgüdüleri  o kadar kuvvetli ki. Hemen her şeyi seziyorlar. Ve tabii bizden çok daha fazla korkuyorlar. Ne kadar dışında tutmak isteseniz de olay anının ilk görüntüleri haberler derken duyuyorlar. Ve başlıyorlar evimize de bomba ataralarmı gibi sorulara. Düşünsenize en güvenli yerleri evlerine bomba atılacağını düşünmeleri  ürkütücü. Anlatıp sakinleştirmeye konuyu değiştirmeye çalışıyoruz. Neyse ki en güzel yanı çocuklar çabuk unutuyor.   
                 İşte insan buna isyan ediyor. Bunları düşünmek bile çok kötüyken bugüne kadar kaybettiklerimiz içinde böylesi durumlar yaşayanlar varsa Allahtan sabır ve yardım diliyorum. Allahım kimselerin başına vermesin. Hepimiz yaşlanarak ölmek istiyoruz.   Huzurumuzu ve gülümsememizi çalanları da Allaha havale ediyoruz.
                 Miniklerim, canlarım sizi çok seviyorum. Her şeyden çok. Bu ülkede her zaman güçlü olmalı ve yıkılmadan yaşamalısınız. İşallah hep birlikte daha güzel çok güzel günler göreceğiz.

Anne babaların bu dönemde çocukları için yapması gerekenler:

-Çocuğunuza güven verin.
-Çocuklar anlayamadıkları şeylerden korkarlar. Çocuğunuzun yaşanan olayı anlamasına yardımcı olun.
-Çocuğunuzla anlayabileceği bir dille konuşarak, yaşananlar hakkında bilgi verin.
-Yaşananlarla ilgili sorularını dikkate alıp, onu korkutmayacak ancak doğru ve kolay anlaşılır yanıtlar vermeye çalışın.
-Aile birlikteliğini koruyun.
-Olanaklar elverdiğince gündelik alışkanlıklarınızı sürdürmeye çalışın ya da yeni koşullar altındaki yaşantınızı olabildiğince eskisine yakın tutmaya çalışın.
-Okul, çocuğunuzun gündelik yaşamının en önemli parçalarından biridir. Yaşamın devam ediyor olduğu duygusunu sürdürmek açısından, okula devamını sağlayın.
-Çocuğunuzun kendini ifade etmesini kolaylaştırın.
-Yaşananlara ilişkin kendi duygularınızı da çocuğunuzla paylaşın. Bunu yaparken onu zorlamayacak, kaygısını arttırmayacak bir tutum içerisinde olmaya özen gösterin.
-Oyun oynaması, hoşuna giden etkinlikler içinde yer alması ve arkadaşlarıyla zaman geçirmesi konusunda destekleyici olun.
-Fiziksel yakınlığı arttırın.

http://www.karsigazete.com.tr/ozel-haber/ankaradaki-cocuklar-korkuyor-h71325.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya bahçe bebek bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.