Türkiye'de blogger olmak...

Blogger olmak çok zorlaştı…Artık çok dikkatli olmak gerekiyor. Ülkemizde gönüllü olarak yaptığınız, hiçbir karşılık beklemediğiniz işler bile karşınıza sorun olarak gelebiliyor. Ve emeğiniz karşılığı yorgunluk ve üzüntü olarak geri dönüyor size. Oysa ki tek amaç keyifli sevdiğimiz işleri yapmak ve sizlerle paylaşmak…Ben yazmayı çok sevdiğimden ve hiçbirşey beklemeden gerçekten yıllardır  en samimi duygu ve düşüncelerimle yazıyorum…
Tabii bloggerlık son 2-3 yıldır Türkiye’de fark edilmeye başlandı ve popüler oldu. Ve sayımız çok arttı.Bu kadar kalabalık bir toplulukta kimin ne amaçla yazdığını bilemiyorsunuz  ve herkes aynı kefeye konuluyor.  Ben ünlü birçok blogger gibi bu işten para kazananlardan değilim. Benim ve birçok arkadaşımın yazma nedeni paylaşmayı ve bilgilendirmeyi sevmek. Ticari bir iş yapmıyoruz yani. Ama artık adınız blogger sa yandınız…Herkes sizi bu işten para kazanıyor sanıyor.
Blogger lıkla ilgili ilk başıma gelen ve enterasan bulduğum bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Mailime bir yazı gelmiş, açtım. Bakmayabilirdim de bilmediğim maillere de pek bakmam esasında. “peopleimages.com” adresinden gelen bir yazı. “  Telifi ve satış hakları tarafımıza ait olan lisanslı bir görsel kullandığınız tespit edilmiştir. Kullanmış olduğunuz görselin faturasını rica etmekteyiz. Fatura bulunmuyor ise sonradan lisanslama (Late) bedeli üzerinden uzlaşma teklif edilmiştir. Aksi takdir de yasal işlem başlatılacaktır. Enya Ltd. Şti” yazıyor.
Fotoya baktım, tarihe baktım. 6 yıl önce daha ilk yazmaya başladığım zaman google da tarayıp hiçbir özelliği ve sakıncası olmadığını düşündüğüm fotoğrafın şimdi benden telifini istiyorlar. Sanatsal bir eser gibi de durmuyor ama. Küçücük bir foto, yoldan bir araç geliyor, bir kızında sırtı dönük otostop çekiyor. Google’da çıkıp kaydedebildiğime göre özel bir resim değildi.  Yabancı bir fotoğraf zaten. Şimdi bunu yabancı bir fotoğrafçı çekti ve Türkiye’deki firmadan bu fotolarımı kullananları bul ve parasını mı al dedi. Eminim çeken kişinin haberi bile yoktur sözkonusu fotoğrafla uğraştığımızdan.  Çok ilginç geldi doğrusu.
Firma bir site açmış, bu tespit ettiği fotoları açtığı siteye koymuş bence. Ve şimdi bizlere o fotolar bizim sitemizin, sen izinsiz kullanmışsın deyip para istiyor. Acaba kendisi o fotoyu izinli mi aldı kullanıyor. Hatta o foto üstünden para kazanmaya çalışıyor, muhtemelen fotoğrafçısının haberi yok. O fotoğrafı ben kullandıktan sonra telifli yapsalar bile beni bağlamamalı. Ben 6 yıl önce onu kullanırken böyle bir şey yoktu. Şimdi fotoları buluyorlar, sonra kullananları, sonra da bir sürü hukuki yazı ile korkutuyorlar.   
Artık kendi çekmediğim fotoğrafları da kullanmamak en doğrusu sanırım. Ne de olsa bloggerlık moda oldu. 6 yıl önce kimsenin umrunda değildi.  
En çok üzüldüğüm şeylerin başında, ülkemde zamanın çok kıymetsiz olması. Saatlerce böyle basit lüzumsuz olaylarla uğraşmak zorunda kalıyoruz. İşimi gücümü bıraktım nerdeyse yarım gün bu firmayı araştırdım okudum baktım. Ve sonuç koca bir boş. Dolandırıcı bir firma. İsim adres değiştirip yıllardır bu işi yapıyormuş ve resmi şikayetler olmasına karşın devam ediyorlar. Biliniyor ama önlem yok…
Her yer dolandırıcı dolmuş. Yaşadığınız çevre dahil sanal alemde…Her yer….Sürekli kendi gardınızı almalısınız. Yani önlemleri siz alacaksınız kimseden bir şey beklemeyeceksiniz. Kızımın kreşinin önünde 5 dakika içinde aracımın camını kırıp çantamı almışlar. Ve sokakta kamera falan yok. Düşündüm de çocuklarımıza da her an her şey olabilir. Kaygılandım ve endişelendim. Maalesef böylesi üzücü olaylar hepimizin başına gelebilir.
Özellikle blogger arkadaşlarımı uyarmak istiyorum. Kullandığımız fotolara dikkat edelim ama bir o kadar da bizi dolandırmaya kalkanlara…Biz bir suç mu işliyoruz, yazarak paylaşarak…Bir an artık yazmayayım bunlarla mı uğraşıcam dedim. Dertsiz başıma dert almak gibi bir şey bu.  Sonra hayır dedim seviyorum bu işi.  Tabii o zaman vazgeçmeyelim ama dikkatli olalım. Umarım böylesi olaylarla da az muhatap oluruz ve en kısa zamanda bizleri koruyan, destek olan yasal zeminler oluşur. 
Hepimize güvenli ve daha kaliteli yaşamlar diliyorum…

1 yorum:

  1. Fotoğrafları çeken kişinin haberi var ama bu adamlarla birlikte lisanslı dolandırıcılık yapıyor. Telif hakkı yasası üç gün içinde yayından kaldırılması gerektiğini söyüyor ama bunlar kafalarına göre alakasız maddelerle insanları avukat, dava, hapis diye korkutarak para kazanmayı deniyorlar. Dikkatli olun bu hırsızlara para kaptırmayın.

    YanıtlaSil

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya bahçe bebek bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.