televizyon ve dizilerden...

Diziler sayesinde dünyanın birçok ülkesinde tanınır olduk iyi bir tanıtım aracı  gerçekten. dizilerin ülkemize en iyi katkısı bu oldu diyebiliriz. istihdama katkısını da unutmamak gerekir tabii…
Bu sene başında başlayıp bitirilen birçok dizi film oldu. Bende bu dizi film sektörünü anlayamıyorum. Neden yani? Bu reyting de ne? Yani kaç kişi de ölçülüyor ki. daha başlamadan kalkıyor yayınlar. Tam başlıyorsunuz izlemeye birden sonraki hafta kaldırılmış görüyorsunuz. Hatırladığım bu sene başında başlayan ve sonra kaldırılan Nurgül yeşilçay ile gökçe bahadırın sensiz olmaz dizisi, Fahriye evcen ile Cansel elçinin yalancı bahar dizisi, Halil ergünün aile dizisi gün akşam oldu…hepsi kaldırıldı sanırım.  yaprak dökümü oyuncularından bir tek iffet dizisiyle deniz çakırı görüyoruz halen televizyonda.
en istikrarlı ve güzel diziler "muhteşem yüzyıl", "öyle bir geçer ki zaman", "fatmagülün suçu ne" sanırım…gerçi dizilerin çok uzamasından yana değilim. Saçmalamaya başlıyorlar sonra.  
öyle bir geçerki zaman dizisi de bozuldu biraz bence. Dizide en çok osman’ın yaşamla ilgili  konuşmalarına bayılıyorum. Yorumları bakışı çok güzel. Senarist çok güzel işliyor. Yaşamı her şeye çocuk gözüyle bakmak, anlatmaya çalışmak…
muhteşem yüzyıl dönemsel bir dizi olduğu için hoşuma gidiyor. Sürükleyicide ne olacak diye bekliyorsunuz. Özellikle kostümlerin ihtişamı, mekanların asaleti dikkat çekici, izlettiriyor kendini. Tabii kadınlar arası çekişmenin olması bakımından eleştiriliyor ama kadınlar olmadan, entirikalar olmadan dünyanın tadı çıkmaz kiJ)) prenses de çok güzel gerçekten Türkan şoraya benziyor değil mi? Hürremi başka bir yazımda paylaşmak istiyorum kadın başlı başına bir hikaye çünkü…
ben bir çocuk sevdim dizisine de biraz bakıyorum. Her dizide tek tek konuşulacak mevzular var. Fakat çok uzun tutmak istemiyorum.(uzun olunca yazılarım okunmadığını söyleyenler var.)
geçen de dizilerle ilgili yapılan bir araştırmanın sonuçlarının açıklandığı bir toplantıya katıldım. Tabii dizilerin çoğunun kültürümüzü yansıtmadığı söylendi. Şiddet ve cinsellik içeren dizilerden halkın memnuniyetsizliği yapılan anket sonuçlarında çıkmış. Daha birçok konu vurgulandı. bunların yanında Türkiye’nin dizi film, çizgi filmde geldiği nokta ve başarılarından da bahsedildi.  
Fakat çok önemli bir detay vurgulandı. Toplum olarak hem şikayet edip hem de izliyoruz…maalesef öyle. Bir yakınımla konuşurken o da aynı yorumu yaptı şaşırdım. Yayınlarlarsa izlerim tabii yayınlamasınlar dedi. İlginç değil mi?
Türkiyenin dışarı dizi sattığını duymuştum ama format sattığını bilmiyordum. Geçen gün gazetede okudum. Çok hoşuma gitti. Bütün yarışmaları dışarıdan biz taklit ediyoruz sanmıştım. Oysa ki kendimiz de yaratıyormuşuz. Mesela gelin-kaynana yarışmaları gibi. 
Acun ılıcalı’nın yarışmaları da olmasa dizilere esir olacağız. Neyse ki arada eğlenceli yarışmalar var da biraz müzik dinleyip, eğleniyor, hayatımıza değişik renk katıyoruz. üstelik şaşırıyoruz neler varmış diye. çok güzel sesler, dans edenler görüyoruz. aşkın nur yengi de onlardan biri.
Ekranda daha eğitici, ailece izlenebilecek yayınların artması dileğiyle. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya azkullanılmış bahçe bebek bebek eşyası bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cinaragacim cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk eşyası çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel ikinciel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.