biraz da eğlence(artık siteme haritalarda koymaya başladım. plancı olduğum biraz belli olsun değilmi?yurtdışında nereye gitseniz her yerde haritalar vardır. eğitici, yol gösterici, açıklayıcı olarak broşür şeklinde. önemlidir...)
başlığım:birazda eğlence ama bu eğlence çok uzaklarda. yakınımızda değil malesef!
Türkiye bir sürü konu da özellikle avm'ler konusunda epey bir gelişme gösterdi, yurtdışından alınacak, ısmarlanacak pek birşey bile kalmadı. Her marka, ürün bulabiliyorsunuz. Ama bu eğlence sektörü henüz türkiyeye gelemedi. Disneyland türü, universal studioları gibi...
Universal studio Hollywood hakkında internette tarama yaptım ama hep İngilizce yazılar çıktı. Ben de kendim burayı anlatmaya karar verdim. Amerika gezimizden bahsetmek istiyorum. Epey bir zaman oldu ama unutamadım çok güzeldi.
Burası Hollywood'da film çekimleri için yaratılmış bir film stüdyosu. Birçok sahne, dekor, mekan tanıdık geliyor gezerken. Yıllar önce burayı ziyaret ve eğlence yeri haline getirmişler ve acayip para kazanıyorlar. Adamlar her şeyi olduğu gibi bu alanı da değerlendirip, süper bir para kazanma yolu bulmuşlar. Hayret ediyor, kıskanıyorum hatta.
Hep tanıdık bildik filmleri tekrar canlandırıyorlar burada. Ziyaretçilere bol bol gösteri var. Birinden çıkıp diğerine gidiyorsunuz, çok büyük. Ama mekanlar bire bir aynı olduğu için etkileyici tabii. Showlar, gösteriler bir gün yetmiyor burayı gezmeye. O kadar popüler ki her etkinlik için kuyruğa giriyorsunuz. nasıl kalabalık. Kapıda bilet alıp giriyorsunuz. Kişi başı 50-100 dolar arasıydı. Net hatırlayamıyorum. İstersen 1 saat kal istersen tüm gün. İçerde de ne istersen var. Eğlence, heyecan, görsellik….ben gideli 7 sene oldu ve halen orada gördüklerim türkiyeye gelmedi. Kimbilir şimdi nasıl bir teknoloji gösteriyorlardır. 4 boyutlu shrek’i izlemiştim. Böyle yağmur yağınca ıslanıyor gibi oluyorsunuz ya da böcek ısırınca bacağınızda bir şey geziyormuş gibi, çığlık çığlığa.
Kendinizi bir boyuttan başka boyuta atıyorsunuz. Tam çocuklara göre.
Girdiğimiz filmlerden aklıma gelenler; mumya, water world, king-kong,jaws, jurassic park gibi… aklıma gelmeyen bir sürü filminde ortamını yaratmışlar. Örneğin, geleceğe dönüş filmi için üç boyutlu simülasyon arabasına biniyorsunuz. Sanki uzaya gidiyorsunuz gibi hissediyorsunuz. Ya da su dünyasının film sahnesini kurmuşlar tiyatro gibi izliyorsunuz. Ya da jawsdaki gibi, gölde gezerken yanında sudan çıkan bir katil köpek balığı üstünüze doğru kanlı ağzıyla geliyor…ya da karanlık tünelden geçerken birden karşınıza kocaman siyah bir goril çıkıyor. karanlık, sesler, efektler süper...başka bir tünelde sular patlıyor, yerler yarılıyor. sanki üstünüze gelecekde boğulacakmış gibi hissediyorsunuz. Heyecan dorukta. mesela jurassic park filmini canlandırmak için nehirde bota biniyorsunuz.gezerken her yerden dinazorlar çıkıyor,  karanlık bir tünele girip sonra bir anda kendinizi tepeden aşağıya uçarken buluyorsunuz. 
ayrıca tüm çizgi film kahramanlarının büyük maketlerine, hediyelik eşyalarının satıldığı şirin dükkanlara rastlarsınız. bu kahramanların kılıklarına girmiş gösteri yapanlarla sık sık konvoy şeklinde yollarda karşılaşırsınız. tam bir şölen, karnaval havası vardır.
Çok zevkli ve farklı anlatarak olmuyor. Ben bunları türkiyede yaşamak istiyorum artık…bu zevki tekrar yaşamak hatta çocuğuma yaşatmak için amerikaya gitmek istemiyorum.
güzel bir anlatım daha buldum. merak edenler onuda okuyabilir. http://www.mezun.com/icerik/columnists/mezun_columnists/articles.cfm?ARTICLE=3635&COLUMNISTID=1574

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya azkullanılmış bahçe bebek bebek eşyası bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cinaragacim cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk eşyası çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel ikinciel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.