teknolojik yenilikler

Sitemde böyle şeylerden bahsetmemin bir nedenide oğlumun ilerde bu yıllarda neler yaşanıyordu, konuşuluyordu, dünya, teknoloji biz nerdeydik onu görmesi. Annem bunları 20-30 yıl önce yazmıştı şimdi yaşıyoruz derler belki kimbilir…mesela bizler o kadar kopuk büyümüşüzki yaşananlardan. Ben bebekliğimde çocukluğumda neler yaşanmış neler gündemdeymiş şimdi dönem filmlerini izledikçe öğreniyorum.  mesela hatırla sevgili yada bu kalp seni unuturmu, güz sancısı, devrim arabaları… gibi filmlerde görüyoruz yaşananları. bunlar çok uzak değil 20-30 yıl öncesi. Hepsi ve daha bir çoğu çok güzel… yeni nesil şaşırıyor çünkü gizliydi bunlar sadece o dönem yaşayanlar biliyordu.
Eskiden yokluk varmış. Yağ, ekmek almak için kuyruğa giriliyormuş neler neler. tek hatırladığım bir televizyon ya da çamaşır bulaşık makinesi almanın ne zor olduğu. Şimdi her şey elimizin altında. Yurtdışında ne varsa türkiyede de var. imkansız yok.
geçenlerde tiyatro dersini izlemeye gittim. liseli çocuklara veriyorlardı. zor iş, hele eğitmenin işi çok daha zor. Şimdiki çocuklara Çanakkale destanını ne kadar hissettriebilirsiniz ki. Savaşı görmemiş, açlığı görmemiş çocuklara. o kadar uzak geliyorki. O ruhu anlayabilmeleri, taşıyabilmeleri çok zor değilmi? yaşanmışlık çok önemli. Olanları ancak bir masal hikaye gibi sadece hayal edebiliyorlar. oda nereye kadar tabii....
Neyse konum teknolojiydi. Neler değişiyor, çıkıyor bir bakalım.
*artık albümler usb bellekte çıkmaya ve satılmaya başlandı. Her şey nasılda değişiyor. Teknolojiye yetişememek hoşuma gidiyor. Çünkü hergün yeni bir şey görüyorum ve bu beni motive ediyor. Ya neler yapıyorlar diyorum. Bazen gazetelerde son çıkan farklı teknolojik ürünleri tanıtıyorlar. Neler var neler.
*İphone3g’lerde inanılmaz. Bunu çoğunuz duymuşsunuzdur. Gelişmiş bir internet cihazıda diyorlar. İnternetin yanınızda olması. istediğiniz an maillerinize bakmanız, youtube girmeniz, film ve klip izlemeniz hoş değilmi?çok popüler oldu şimdiden. Bakalım ne zaman ucuzlar alabiliriz?
*10 yıl sonra ofisler ortadan kalkacakmış. Her türlü yüzey bilgisayarmışçasına çalışacakmış. Bilgisayarımız ofisimiz haline gelecek her yerden toplantılara katılacağız. “azınlık raporu” filmi gerçek oluyor diye yazmışlar. Filmde kamuoyuna açık her alanda billboardlar önlerinden geçen kişiyi tanıyor. Ve onların özelliklerine uygun ürünlerin reklamlarını gösteriyorlar. biz bunları yakalayabilirmiyiz bilmiyorum.
yazan şu örnek de ilgimi çekti: dijital gazete ve dergilerin kullanımı ilerde artacak. Böylece her bireyin hangi konulardaki haber ve yazıları takip ettiği ölçülebilecek. Bu haber ve yazılardan birey hakkında pek çok çıkarım yapılabilecek. Reklam veren firmalar gazetenin belli sayısına 4 sütun reklam vereceğine, belli özellikleri olan okuyuculardan 10,000 tanesine diye reklam verecekler. Süperrrrr değilmi?
Bunlar şimdiden konuşulup düşünülüyorsa az kalmış yakında hayatımıza girer diyorum. Artık çocuklarımız birey tanıma yazılımları yaparlar işallah….

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya bahçe bebek bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.