projeler.....


Benim yazı başlıklarım hiç bitmiyor gitgide artıyor. Ne yapacağım bilmiyorum. Okuduğum, gördüğüm, duyduğum ve yaşadığım her şeyi paylaşmak istiyorum. Her şeye atlayan meraklı bir yapım var. Bu gidişle işimi bırakıp blog yazarı olacağım….

“Okul öncesi eğitimin güçlendirilmesi” konu başlıklı Avrupa birliği hibe projesi açılmış. Bu benim çok yapmak istediğim bir çalışmaydı. Tek dezavantajı 36-72 ay diye sınırlamışlar. Bense 0-72 ay arasını işlemek istiyordum. Özellikle 0-24 aylık tecrübemi aktarmak tabii.
Bu konuda gerçekten çok geriyiz.6-7 çok geç kampanyalarını çok destekliyorum. Çocuklar zehir gibiler daha 2 yaşında bile her şeyi biliyorlar. Düşünsenize 6 yaşına kadar hiçbirşey öğrenmemelerini,kitap yüzü görmemelerini. Ben buna dayanamıyorum çok üzülüyorum.
Kaç kişi çocuğunu kreşe gönderebiliyor ya da evinde eğitim verebiliyor. Sadece çalışan anneler bu konuda biraz daha şanslı, yani kendin ilgilenemesen bile kreşlerde bir şeyler öğretiyorlar, çocuklar daha sosyal oluyor. Gölbaşının nerdeyse nüfusu 100 bine yakın, Ankaranın metropol ilçesi ve 1-2 tane kreş var, onlarda yeni sayılır. Buradan ankaraya çocuklarını kreşe gönderenler var.
Gerçi benim projede düşündüğüm hedef kitle maddi imkansızlıkları olan, ev hanımı, eğitimsiz bilinçsiz kadınlar. Çocuklarına nasıl yaklaşmalılar, neler yapmaları gerekli konularında bilinçlendirmek. Bunları anlatmak, öğretmek. Tabii sadece sözde kalmayacak bir proje. Ders alıp gitmeyecekler hem çocuklarına daha iyi bakmayı öğrenecekler hem de daha bilinçli yaparlarsa maddi anlamda kendilerine iş imkanı da sağlayacaklar. Çalışan anneler eğer babaanne, anneanne gibi yakın akrabalar yoksa 3-4 yaşına kadar çocuklarını kadınlara baktırıyorlar. Ama artık herkes daha eğitimli, bilgili birilerine emanet etmek istiyor çocuklarını.
İşte bu proje bu açıdan önemli. Hanımlara hem istihdam sağlanacak hem de kendi çocuklarını büyütürken bazı şeylerin farkında olacaklar…çok önemli çokkk
her şey o kadar çok değişmişki. yanlış bilinenler var ki. Anne sütünün öneminden tutunda neler neler…her yerde böyle eğitimler verilip kadınlar, ANNELER bilinçlendirilmeli.
İYİ BİR GELECEK İÇİN..........

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya azkullanılmış bahçe bebek bebek eşyası bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cinaragacim cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk eşyası çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel ikinciel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.