sarılık

Yeni doğanlarda sıkça rastlanan ama takip edilmesi gereken, erken tanısı önemli bir hastalık. Bizim ikinci gün başlamıştı. Hastanede olduğumuz için hep kontrol altındaydı. Sürekli ölçüyorlardı kanına bakıyorlardı yükseldi mi diye. Çünkü belli bir seviyenin üstüne çıkmaması gerekiyor değerlerinin. Çıkarsa bebeğin kanını değiştirme durumu söz konusu oluyor oda bebek için çok zor bir süreç.
Bizimki sınıra çıktığında hastaneye getirin mor ışığın altında yatıracağız dediler. zaten hastaneden çıkalı 1 gün olmuştu. 4.gün yine yattık hastaneye. bende başında süt sağıyordum. Arada küvezden çıkarıp içiriyorduk. Çok moralim bozulmuştu o kadar minik ki kıyamıyorsunuz.
Esas beni sarsan sonradan çok acısını çektiğim başlangıçta önemini anlayamadığım bir hastalıktı sarılık. gerçi hastalıkla bire bir bağlantılı değil durum ama belki sarılık olmasaydı böyle olmazdı diye düşünürüm hep.

Benim sütüm halen tam verimli gelmediği için sağarak veriyordum. Doktorda hasta olduğu ve daha fazla güçten düşmemesi için mama takviyesi yapmamız gerektiğini söyledi. Sağdığım sütleri de mamayı da Çınar’a hastanede biberonla verdiler hep. Bende hiç bilmiyorum sakıncası olduğunu. Kaşıkla ya da şırıngayla vermek daha doğruymuş. Sonra eve geldik sütüm olduğu halde Çınar emmiyor. Çünkü biberondaki gibi lakır lakır bolca gelmiyor ya. hele ilk başta az geliyor çekmesi lazım ki çoğalsın gelsin.
Benim bu tembel mi akıllımı desem bilmiyorum rahatına çok düşkün oğlum biberondan istemeye başladı hep. 5 günde alıştı inanabiliyormusunuz? bu kadar kısa zamanda. Ve bu böyle devam etti. Aylarca uğraştık neler yapmadık ama istemedi. Sarılık mı hastane mi bana bunu etti bilemiyorum ama yaklaşık 6 ay sürecek işkenceli günlerimin başlangıcı oldu.
Yani siz siz olun ilk günlerde bebeğinize biberonla bir şey vermeyin sakın alışmasın.

1 yorum:

  1. benim oğlumda hastanedeyken sarılık geçirdi ve benim sütümde yeterli değildi ilk günler... bizde günlerce hastanede kaldık bu yüzden ve yaklaşık iki ay değerlerini ölçmek için hastaneye gittik geldik. Bende sürekli sağdım ve biberondan aldı sütü. bu iki ay süresinde Tibet'e ek mama da verildi sütüm yetmediği için. göğüslerim yara olmasına rağmen yine de emzirdim hep. hem biberon hem meme :)
    sanırım ikinci aydan sonra artık ne oldu bilmiyorum sadece benim sütüm yetmeye başladı ve mama vermez olduk. 4.ayda ben işe başlayınca tekrar mama takviyesiyle devam ettik.
    Geçmiş olsun... çok zor bir süreç, çok sancılı... onun topuğundan her kan alışlarında benim canım acıyordu sanki... :(

    YanıtlaSil

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya bahçe bebek bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.