doğum/epidural sezeryan

EVET DÖNÜM NOKTASINA GELDİK...9 AY GEÇMEK BİLMEDİ SANKİ...
Bir mucize gerçekleşiyor.
Çınar’a sezaryen için son haftaya kadar beklemeye doktorumuzla karar vermiştik ve 27 ekim’e hastanede yer ayırtmıştık. Fakat benim bebeğim 1 gün bekleyemedi ve 26’sı sabah sancılarım başladı. Tabii çok yavaş yavaş aralıklı olarak başladı. 1-2 saat sonra suyum geldi. Sabah 4-5 gibi başlamıştı 6 gibi de suyum gelmişti. Doktorumuzu aradık ve hemen hastaneye gidin dedi. Evet doğumum başlamıştı. Yaklaşık 4-5 saat sonra yani sabah 9 gibi doğuma girdim. Hastaneye gittiğimde sancılarım biraz daha artmıştı. Hep aklımda ve içimde kalan daha doğrusu merak ettiğim acaba normal yapsaydım kolay olur muydu? Gerçi bu saatten sonra öyle bir şansım yoktu çünkü doktorumla sezaryende anlaşmıştık normal doğuma girmiyordu. zaten suyunuz gelince bir an önce doğum yapmalısınız. çünkü çocuk açısından susuz kalması riskliymiş.
Epidural sezaryenle doğum yaptım. Belden aşağısını belin arkasından iğne vurarak uyuşturuyorlar, 1-2 denemede olmadı, böyle elektrik çarpıyor gibi garip bir şeydi biraz korkmuştum. İstemedim tamamen bayıltın dedim. Doktorum birde ameliyathanede son kez deneyelim, bu çok daha rahat vazgeçme dedi. Son kez denediklerinde hiç anlamadım hissetmedim tamam oldu dediler. Sonrası zaten çok rahat. Hiçbirşey hissetmiyorsunuz. Gözüm açık bekliyorum bacaklarımın alt kısmında bir sıcaklık var sadece hoş bir şey öylece bekliyorum. Sonra oğlumu gördüm bir doktorun elinde yan tarafta çıkarmışlardı bakıyorlardı. Sonra sarıp bana getirip öptürdüler. Tabii bunları hayal meyal hatırlıyorsunuz çok güzeldi ama narkozun etkisiyle rüya gibi. Sonra beni çıkardılar yukarıya odaya. Sonrada küvezin içinde oğlumu getirdiler. İşin garibi o odadaki ilk anımızı çok anımsayamıyorum. Kalabalıktı tabii böyle şaşkındım. Bitti mi bu kadar mı der gibi.
Ben hemen ilk gün gaz çıkarmıştım çok önemlidir ya sezaryendan sonra beklerler. Hatta kalkıp yürümeye bile başlamıştım. Öyle ağrım sızım olmadı. Dikişlerim falan hiç sorun yaratmadı. Yani çok rahattı. Ben hemen her işi yapmaya başladım hiç öyle yatmadım eve gelince. Tavsiye ederim ama normal doğum artık özendiriliyor. Tabii hiç sorun yoksa cesaretinizde varsa daha doğru. Ama bizim ailede doğumlar hep zor olmuş annemde teyzemde o yüzden ben korktum. Birde çınar için çok uğraştık çok istemiştik birde normal doğumla risk almak istemedik. Açıkçası doktorumuzda bize onu önerdi, öyle yönlendirdi.
Tabii hastanede geçen 2 gün hem güzel hem üzücüydü. Sütüm gelmedi çünkü. Sezaryenla yapınca birkaç gün hatta bir haftaya kadar tam gelmeyebilirmiş süt. Gece gündüz çınarı getirip göğsüme dayıyorlardı. Yok bir şey o da habure emiyor. Çok moralim bozulmuştu. Göğüs uçlarımda yara olmaya başlamıştı.
Sanırsam 10 tane doğurabilirim doğum kolay ama doğum sonrası emzirme döneminde çektiklerimi düşününce 1 tane daha doğuramam diyorum. Gerçekten çocuğa bakması büyütmesi çok daha zor. Hele ilk ayları uykusuzluk yorgunluk göğüslerimdeki acılar dayanılmazdı. Bu konuyu daha sonra hem emzirme hem de lohusalık sendromu depresyonu kısmında anlatacağım.

1 yorum:

  1. ___YEŞİLOĞLU pRODÜKSİYON___

    heR TÜRLÜ DÜĞÜN,DOGUM,YAS GUNU,NİŞAN,COCUK GELISIM FOTOLARI ILE VİDEOLARINIZ YAPILIR.bIR MAIL KADAR YAkınız farkımız TARZIMIZ kALİTEDE ÖNCÜYÜZ..

    YanıtlaSil

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya azkullanılmış bahçe bebek bebek eşyası bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cinaragacim cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk eşyası çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel ikinciel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.