kreşe başlama ve sağlık


Her yerde en erken 3 yaş deniliyor. Çok okudum inceledim. Ama bu her çocuk için geçerli bir kural değil bence. Her çocuk farklı ve özeldir demiştim. Bazıları yaşıtlarına göre ileride olabiliyor, çok hareketli olabiliyor, çok sıkılabiliyor. Sıkılınca da huysuzlanıp, mız mız oluyor. Onun için hepsini genellemek yanlış. Benim için kreş kararı vermek epey zor oldu. Doktorun önerisi ve gerçekten Çınara yetemediğimizi anladığım için ufak da olsa 21. ayda başlattık Çınarı. Bakıcısı Makbule hanımdan da çok memnun olmama rağmen (hatta ev işlerinde de bana çok yardımcı oluyordu 1 haftadır yokkkkk çok zorlanıyorum)Ama en önemli şey Çınarın mutlu olması. Ufak vermenin bir avantajı varmış oda uyum sağlaması alışması kolay oluyormuş ve daha kısa sürüyormuş.
Geçen kış bile zor geçmişti evde çok sıkılmaya başlamıştı. Sürekli televizyon izlemek istiyordu. Oyuncaklarla oynamayı çok sevmiyor. Açıkçası bu kışı da evde geçirmesini gözüm yemedi. Kışın başlatmak da enfeksiyon anlamında çok riskliymiş. Yazın biraz bünyesi alışsın diye hemen başlatın dedi doktoru. Çünkü yazın içerde çok durmuyorlar genelde bahçede oynuyorlar ve tatilde olanlar olduğu için mevcutta az.
İsabetlimi oldu bilmiyorum henüz çok yeniyiz 6 hafta adaptasyon dönemi olurmuş. Bizim henüz 3.haftamız. arada aralar verdik üstelik. Benim düşüncem ve isteğim çocuklarla oynasın, koştursun paylaşmayı öğrensin… yalnız kalmasın evde…
Kreşe başladığından beri akşamları daha yorgun oluyor ve erken yatıyor. Yoksa çok enerjik bir halde bizi bekliyordu. Fakat bizim ne kadar enerjik olduğumuzu düşünün. İşten yorgun halde gelmişsin.
En büyük sakıncası benim için konuşamaması. Biraz biraz başladık ama, orda neler yaptığını nasıl geçtiğini tabii anlatamıyor. Birde sabahları ayrılırken ağlaması. Gerçi Makbule varken de ağlıyordu. İşe giderken hep kalbim ve aklım onda kalıyor bütün gün.
Doktoru kreşe başladığında aşağıda yazılanların olacağını söyledi:
  • İlk 6 hafta adaptasyon dönemidir
  • Sizi döver
  • Gece kabusu görür
  • Kreşte öğretmeninin peşinden ayrılmaz
  • Parazit olabilir.
  • Bugün ne yaptın?diye sormayın en sevmediği soruymuş….
  • Kreşte ağbi gibi davranılır, evde bebek gibi davranmayın lütfen…..
 2 yaşında ve kreşe başladığında
  • Yılda 16 defa ateşli solunum yolu enfeksiyonu hastalığına yakalanabilir
  • Yılda 2 defa zatüre hakkı varmışşşşşş…..
  • Her ateşlendiğinde boğaz kültürü yapılması gerekli (beta olma ihtimaline karşı)
21. aydan sonra;
Geniz eti olabilirmiş bu da horlama-ağzı açık uyuması ve gece nefes tutmasına kadar gidebilirmiş. kulak-burun-boğaz doktoruna kontrol önerdi. 
Lenf bezi çıkabilirmiş(boyun civarında şişlik)- korkmayın-10 haftada küçülürmüşşş...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ARŞİV

YAZILAR

10.ay 100esya 14şubat 2 2016trend 23 nisan 40 yaş 5yaş 8mart abiye mağazaları acı adem hastalığı aile aksesuar alanya alışveriş ameliyat amerika amway ankara ankaralıbloggerlar ankaralibloggeranneler anneler günü annelik antalya arkadaş aşk atölye avm azeşya bahçe bebek bebekbezipastası bebekürünleri beslenme blog blog etkinlikleri bloggeretkinliği bloggerolmak bolu boyama brunch cadılarbayramı cezaevi cinaragaci cinaragacihediyelik cocukkitaplari cosplay çamlıdere çekiliş çevre çevrehediye çınar çınar ağacı çinar çocuk çocuk cafesi çocuk eğitimi çocuk gelişimi çocuk kitapçısı çocuk oyun alanı çocukgelişimi çocukgiyim çocukkorkusu çocukmodası çocukoyunalanı çocukoyunevi çocuksineması çocukşiddeti çocuktiyatrosu çubuk dekorasyon dekupaj dernek dıy dileklistesi dişbuğdayı diyet doga doğa doğal ürün doğalhayat doğalkozmetik doğum doğum sertifikası doğum sonrası doğumgünü doula dress duvar süsü düğün düğün organizasyonu düğünhediyesi ecocity eğitim eğitimsistemi eğlence ekolojikokuryazarlık ekolojiktarım el işi elbise elektrik süpürgesi engelli eskişehir evetkinliği fashion fashionmia favoriler festival floransa frenze fuar gamiss gelişim gezi gordionantikkenti güdül güncel hamilelik hayatın içinden hayatin içinden hazan hediye hobi holiday hotel inat indianapolis instagram insülindirenci istanbul iyilik kaban kadın kadın olmak kadinlargunu kapadokya kazak kış kıyafet kilo kitap kitubi konser konya kostum kostumluyarisma koşu köy kralmidas kumaş kültür lansman lasvegas madalyonet magnet maket makyaj manzara marka masa süslemesi masal mekan mezuniyet minikfenomen minyatürev moda monsterhigh Moskova mutfakeşyaları mutluluk müze nil nurturia olumlama omo oyun oyuncak oyunevi oyunmerkezi ödülceza örgü özgecan özgürbolat park partievi pasta-yemek pinterest piskoloji polatlı pozitif pril proje restoran roma rosegal sabun safrakesesitasi sağlık sammydress sevgi sinema sokak oyunları sonbahar soru-cevap sosyal hayat sosyal sorumluluk spor sünnet sünnet düğünü sünnetdüğünü şeker tablo tarih tatil tatilsüsleri tatuta taurusavm tecavüz teknoloji temizlik tosave toyyzshop travel trekking turizm westfield wishlist yaprak yaşamdan yavaşyaşam yayla yedigöller yemek yeni yunanadaları zaful zaful coupon zaful haul zaful review zaman
 

ZİYARETÇİLER

ÇINAR AĞACIM COPYRIGHT©2009-2015. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BU SİTEDE YAYINLANAN YAZILAR VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.